58 met Kempenshofstede maakte "weleer Moggensliil een gelieel uit. Dit eenmaal uitgestrekte polderland beslaat thans slechts dat op eene oppervlakte van ruim 42 hectarenonophoudelijke dijkbreukenherhaalde herbedijkingenzie daar zijne geschie denis. Hollestelle zegt, blz. 180, dat de kerk van Mog- gershil stond in den westhoek van den polder. Het was zooals schier alle plaatsen in Zeelandeen eilandjedoor smalle stroomen van zijne buren gescheiden. Van dit en zoovele andere dorpen is nu niets meer te zien. 7. De naam boezemt mij echter belang inimmersvolgens het geen wij van andere plaatsen wetenmoeten wij aannemen de oorspronkelijke schorre een //hilldat is een vluchtberg heeft gestaandie toebehoorde aan een onbekenden heer Mogge. Deze familie is een oude Zierikzeesche en dus geen Walchersche wij zeiden reeds, dat de invloed van oud Walcheren in deze oostelijke streek gering was. In het later dan Moggershil bedijkte //Oudeland11 is geen berg te vinden. Moggershil en Oudeland bekooren thans als gemeente bij St. Annaland. St. Annaland ligt aan zee; volgens Hollestelle heeft het als waterschap eerst in het begin der 15e eeuw een aanvang genomen. Deze mededeeling en de naam van St. Annaland zelf helderen ons genoegzaam opwaarom wij er geene sporen van vliedbergen vinden. T holen en Schaker loo. Eigenlijke ouderwetsche vliedbergen zijnnaar ik meenin dit geheel oostelijk deel van Zeeland niet meer met zekerheid aan te toonen Het stadje Tholen zelf ligt, zooals wij zeiden, op een gewis ouden bodem aan den oever der Eendrachtdoch omdat het langen tijd eene vesting geweest iszijn de bergjes verdwenen, zoo zij er ooit zijn geweest, maar dit is niet waar-

Archief | 1902 | | pagina 184