60 landen bleef het oude uiterlijk bestaan en het land niet zoo lang drijven als Noord-Beveland, Borsele en menig andere polder. 8 9. De liooge oudheid wordt misschien door een paar hoogten bewezen, die evenwel Hollestelle niet voor vliedbergjes houdt en dan ook in de tabel van 1834 slechts voorkomen als hoogten van 1 tot 2 en een halven meter. Ik kan en mag hier niet beslissendoch ben eerder wegens den ouderdom ge neigd ze voor afgegraven vliedbergjes dan voor stellen uit lateren tijd te houdennamelijk voor bergjesevenals in Duive- land, door een anderen volksstam gemaakt en misschien veel minder hoog. Mij noopt tot deze opvatting ook hun eigen- dommelijke ligging. De eene hoogte moet gelegen hebben vlak bij een tak van de Eedus juist zooals wij dat bij vele bergjes met betrekking tot watergangen hebben kunnen op merken en de andere heuvel ligt bij een kruispunt of een hoek van vier wegen zooals dit ook meermalen voorkwam. Het waren dus wel de eerste plaatsen van gezellig verkeer en beginnende ontginning van den gronddoch de hache lijke ligging en de ontwikkeling van het nabijgelegen Tholen zal wel de oorzaak zijn geweestdat zij eenzaam zijn gebleven en er in hun onmiddellijke omgeving geen dorp is ontstaan. Op het gevaar af van te dwalenheb ik slechts twee bergjes op de kaart laten plaatsen. Het kleinste moet dat zijnhetwelk in oude tijden aan de Eede lag, en vermits de heer vatv Rijssel mij schreef, dat een der bergjes in den mij onbekenden Visschershoek ligt, vermoed ik, dat dit hetzelfde is. Ik heb het niet bezocht, doch het grootere heb ik wel gezien. Het kwam mij voor nog vrij groot te zijn en het overblijfsel van een vliedberg te wezen en niet van een molenberg of van een stelle. Men ziet den heuvel buiten de stad Tholen aan de linkerhand, wanneer men van Tholen naar Poortvliet gaat. De overige oude en nieuwe landen van het eiland Tholen

Archief | 1902 | | pagina 186