61 bijvoorbeeld Oud Yosmeer, herimmeren ons niet aan vlucht- bergjes; daarom verlaat ik Tholen om ten slotte even stil te staan bij St. P h i 1 i p s 1 a o d. Pit misschien in zijn kern ook zeer oude eilandje is her haalde malen aan den wal van Noord-Brabant vastgehecht geweest en dan er wedér van gescheurd; thans hoopt het voor goed met den vasten wal te zijn verbonden. Pe niet voor hoogen ouderdom pleitende naam komt wellicht hier van daan dat de kerk aan St. Philippus is opgedragen geworden doch het kan ook zijndat het de naam van een ambachtsheer is ge weest en dat men voor de kerk den heilige heeft uitgezocht waaraan ook hij bij den doop was opgedragen. Men liep vroeger langs den schorreweg naar den waldoch moest er op rekenen dat deze tweemalen in een etmaal onderliep. Pe golfslag was echter hier in ouden tijd niet zeer zwaar, zoodat .men zich bij overrompeling kon redden op dien weg. Kenschetsend voor de streek is hetgeen de Tegenwoordige Staat vermeldt, dat er aan het einde van dien weg een paal stond met dwarslatten (bl. 584 en Smallegange bi, 296) die dienen moest om er op te klimmen, wanneer het water wat al te vlug opkwam. Een paar hoogten in den in 184j7 bedijkten Anna Jacoba- polder zijn natuurlijk uit jongen tijddoch de tabel van 1834 spreekt nog van een bergjedat ik op de kaart heb opgeno men, ofschoon ik het niet voor een alouden vluchtberg houd. Pe omtrek was hier natuurlijk overal schorregrondnog in de vorige eeuwen graasden tallooze schapen op de zoogenaam.de Bammeschor. Pie ondiepten zijn in de geschiedenis bekend immers hier in den omtrek had de zeeslag op het Slaak plaats in 1632, die juist door die ondiepten zoo noodlottig werd voor de Spanjaarden zoo zelfs, dat er 500 werden gevangen genomen. Mij vonden in Tholen 9 a 10 bergjes, maar zooals wij zagen, van menigen heuvel is het twijfelachtig of het wel een

Archief | 1902 | | pagina 187