66 mogen afbeelden, docli mag niet verzwijgen, dat de heer Hollesëêlle mij heeft medegedeeld dat er overal op Orizant vele duinen hebben gelegenen dat het daarom niet waar schijnlijk is, dat men daar een vliedberg zou hebben aange legd. Ik moet ook bekennendat men de naam van Mil wel eens aan een duin gafzoo kent men nog te Domburg //de hooge Hill." Doch de duinen lagen vooral westelijken in Walcheren vond men ook bergjes, niet zoo heel ver van de duinen af. Noord-Beveland. De Paal, Vaal of Waal, die men ook wel de Oude Schelde heeft genoemd scheidde Orizant van Noord-Beveland en die Paal was de grens tusschen Zeeland Beoosten- en Bewesten Schelde; het laatste vooral was de strijdappel tusschen de graven van Vlaanderen en van Holland. Wie kan gissen wat dit eiland al hebbe ondervonden voor de bedijkingen en wat al, nadat er dijken maar veel te zwakke en weinig on derkou dene 4 waren gemaakt. Men leze daarover het aange haald werk van Hollgstelle en Beekman's //De strijd om het Bestaan" Zutphen 1887. Bovenal was dit de St. Mickiels- of St. Pelix-vloed van 5 Nov. 15-30 wiens uitwerking door Betgeasberge een inwoner van Cortgenebeschreven isen de in 1532 voorgevallen 1/2 November of Allerheiligenvloeddie de zwaarste rampen teweegbrachten en oorzaak warendat het wel varende en van vele dorpen voorziene eiland geheel en al over stroomd en vernield werd en 66 jaren aan de kracht der golven bleef blootgesteld. Na dien tijd is de oppervlakte geheel ver anderd; van vele dorpen liggen de grondslagen nog onder den grondde overblijfselen b.v. van Emelisse moeten nog aan merkelijk zijndorpen met vroegeren naam verrezen op eene andere plaats en in stede van de oude primitieve paden, zag men later niets dan dijken en rechte wegen. Ziju er ooit vluchtbergen in het eiland geweest? geene enkele

Archief | 1902 | | pagina 192