68 hier ergens zou hebben gewoond. Zelandia Illusirata dl. II, 3S9. Hiertegen beweren eehter anderen dat hij afkomstig moet geweest zijn uit het dorp Zeeland in Noordbrabant dat ook zijn overstroomingen had. In 1530 brak ook de Boomvlietsche dijk van Cortgene door. Van dien of van den vloed van 32 leest men, dat te Cats niet ver dus van Cortgenete Catswaar eens de fiere burcht stondwaar in de middeleeuwen zoo menig graaf en edele heeft vertoefddatzeg ikvan daar de bevolking op den dijk was gevlucht, maar dat het daar niet te houden was. Men vluchtte naar een naburigen vliedberg, doch de zee stroomde hun tegen, zoodat, daar alleen, 150 menschen verdronken. 2. Er is dus toch één berg geweest en die was niet door de zee verwoest. Hollestelle gist dat het de voor eenige jaren in den Oostpolder geëffende stelle zal geweest zijn, maar hij teekent hem in den naburigen Catspolder. Als die stelle hooger dan de dijk was, dan was het ook een echte, ouderwetsche vlucht- berg. Te vergeefs heeft de notaris Hoeloe te Cortgene overal naar overleveringen gevraagdmen wist alleendat er voor vele jaren buitendijks een berg bestaan had, dien men den stelberg noemde. Deze schreef mij in 1891, dat de berg voor 15 jaren nog door het domein voor schapen verpacht werd. Zij moesten bij laagwater door een veerboot heen en weer worden afge haald zoo ging het zeker overal in de laatste tij den van het bestaan van dien berg en misschien ook zoo in de aller eerste. Thans is alles verdwenenalleen bij laag water ziet men nog de zandplaat Dit is alles wat ik van Noord-Beveland weet en vermoed dus, dal er maar éen berg is geweest, en dat wel nabij het zeer oude Cortgene en bij het oude Cats doch dicht bij den berg zei ven is nooit een dorp ontstaan.

Archief | 1902 | | pagina 194