70 goeden Lodewijlcden koning van Hollandover de toen nog niet geheel ingepolderde schorren laten loopen en dit is eigenlijk geen werk voor een koning! en men heeft den polder naar zijnen naam gedoopt. Doch veranderlijk als Zee- lands polders zelve, zijn ook de namen zijner landen. In hetzelfde jaar deden de Engelschen hun bekenden, ongeluk- kigen inval in Walcheren en Zuid-Beveland; Lodewijks broe der, keizer Napoleonmeende, dat hij voor regeerder niet deugdezette hem eenvoudig af en Zeeland werd het Départe ment des Bouches de 1' Escaut. Eenigen tijd later toen Na poleon ook weder zijn tijd had gehad, vond men goed den polder een anderen naam te geven. In dien polder zijn na tuurlijk geene bergen. Het groote land is tot dien tijd een afzonderlijk eiland geweestdat door den onstuiinigen stroomde Schengevan het Goesche land gescheiden was. Die stroom is in den loop der eeuwen deels door de natuur, deels door menschen- vlijt ondiep geworden en afgedamddoch behalve deze aan winst is de aloude opwas van Wolfaartsdijk ook oostelijk en westelijk tusschen de stroomen aangewassen, zoodat er vele polders bijkwamen. Helaas! het was niet altoos voorspoed; de geschiedenis leert onsdat later ook hier polders en dorpen weder verloren zijn gegaan en sommige misschien voor altoos. Beziet slechts den onregelmatigen vorm van den oever en let er opdat er vele rechte wegen in zijnmet overblijfsels van poelen en kreken, en het zal u duidelijk wezen, dat wij hier zijn in een land, waarin de zee, hoe vaak ook overwonnen, toch telkens weder haar kracht heeft getoond. De schrijvers over den watervloed in Zeeland, b.v. Reigersberg, Dresselhuis v. d. Baan, Beekmans hebben dit wijdloopig vermeld. Wolfaartsdijk is zeer oud; dit blijkt hieruit, dat het reeds vermeld wordt in oorkonden van 800, en dat er nog is, of volgens v d Baan zeker waseen weg naar een der verendien men den Helleweg noemdemaar het blijkt vooral uit het feit dat onze voorouders er een berg in hebben gebouwd. Het

Archief | 1902 | | pagina 196