71 heet natuurlijk naar een ons geheel onbekenden heer Wolfaart een naamoudtijds op allerhande wijzen geschreven die een deel van dit eiland heeft bedijkt. Dit zal wel de polder Oud Wolfaartsdijk zijn geweestwaarin het thans groote dorp is ontstaan, dat in officieele taal eigenlijk Oostkerke heet, maar dat toch door iedereen ook, evenals het eiland, Wolfaartsdijk wordt genoemd. Behalve dit groote dorp vond men nog de verloren dorpen niet medegeteld, de kerkdorpen Westkerke en Sabbiuge, thans nog als gehuchten overgebleven. Westkerke en Oostkerke zijn namen uit den Christentijd en dus jonger dan de bergtijd; Sabbinge werd intusschen voor het oudste deel des eilands gehouden, en dit dacht ook Dresselhuis, die vele jaren te Wolfaartsdijk heeft gewoondwaar men ook een monument voor hem heeft opge richt, en toch houd ik Oostkerke"s grond voor ouder, omdat men te Sabbinge geen berg heeft gevonden. De mogelijkheid bestaat, dat er een berg is geweest, doch ik betwijfel het, omdat Dresselhuis wel ergens een bergweg of bergweg zou hebben ontdekt. Toch moet Sabbinge ook zeer oud zijn want dit bewijst zijn eigenaardige, misschien naar een lang vergeten water zoo genoemde naam. Men moet zich de ont wikkeling van die drie dorpen aldus voorstellen. Toen het eiland nog geheel uit schorgrond bestondwerd het eerst de plaats van het tegenwoordige dorp Oostkerke of Wolfaartsdijk voor vaste bewoning geschikt geoordeeld, en menschen uit Walcheren smalhoofdige lieden van Triesch ras bouwden er een berg en hofstede. Hoe die plaats toen heette, weet men niet; waarschijnlijk ook Sabbinge, indien althans deze naam van een vergeten water afstamt. Vele jaren later is toen die grond door dijken omgeven door Wolfaart, en de plaats is naar dat toen zeker hoogst gewichtig werk genoemdmen kon er veilig gaan wonen. De plaatsdie men nu oud Sabbinge noemt, bestond toen ook reeds en werd vroeger of later ook bedijktmaar lang voordat dit gebeurde was de gewoonte van bergen te bouwen reeds voorbij. Toch

Archief | 1902 | | pagina 197