74. doet denken aan een offerberg; mutatis mutandis vond men zulk een verscheidenheid van zaken in andere bergen, waarbij steeds de indruk gegeven werddat het toevalligeniets beduidende, van verschillende plaatsen bijeengebrachte dingen waren. De vloer is zeker merkwaardig, maar ook deze pleit vol strekt niet voor lichtvereering of offeranden. De steenen zijn gedeeltelijk verglaasd en kleiner clan de oude Zeeuwsche moppen uit de 12e eeuw die 30 tot 32 c. M. lang zijn. Wij hebben meer zulk een vloer ontmoet, bv. te JNToordwelle en op het hooge Duivekot; meer zulke keien, somtijds een groote, zooals te Kleverskerkeallerhande stuk geslagen molensteen enin een der bergen van Aagtekerkealles met afwisselingnergens volgens plan of regelmaat. Waren onze bergjes offerplaatsen geweestdan zou men in die steenen of vloeren eenig vast plan hebben ontdekt. Het was ook hier niets, dan een later om welke reden dan ook aangelegd metselwerk. De voor werpen kunnen Frankisch, of Germaansch of jonger zijn, en de asch was voor een groot deel niets dan vermolmde grond. In mijn opstel over Walcheren bl. 107 sprak ik over het gevonden, zeer merkwaardig krijt en andere conglomeraten. Evenals vele andere, bewijst ook deze berg, dat men eigenlijk reeds op het terrein woonde voordat men den berg maakte en tevens dat in onderscheidene tijden in dien heuvel grond is verplaatst. Op verschillende kaarten, bv. bij Hattinga en Ocwrad zijn in nieuwe polders nog bestaande stelbergen afgebeelddeze komen hier in geene aanmerking en wij moeten dus bergen gaan zoeken in de andere deelen van Zuid-Beveland. Omdat dit ge- heele land weleer slechts uit opwassen bestond en omdat de zuidkust het langst den vorm van eilanden heeft behouden zullen wij eerst de zuidkust rondloopen.

Archief | 1902 | | pagina 200