75 Zuide 1 ijk Zuid-Beveland. In clen tijd van den bergbouw bestond ook dit deel van bet eiland slechts uit weinige bebouwbare plaatsenzooals naar ik meen, alleen de bergen kunnen aantoonen. Inde I2e eeuwdie wij op onze kaart naar Dresselhuis voorstellen was dit wel veranderd, maar zoo weinig, dat het zuiden toen nog van het midden was afgezonderd en zelf nog uit vele stukken bestond, waarvan een tijdlang de machtige heeren van Borssele eigenaars zijn geweest. Wij nemen dus als zui delijk Zuid-Beveland bijeen de heerlijkheden van Borssele, EllewoutsdijkBaarland en Hoedekenskerke. De parochiën, die later tusschen deze en het meer centrale deel opkwamen IleinkenszandDriewegen en andere, zijn alle nieuwe landen, die dus geene heuvels bevatten kunnenwij zullen dus slechts behoeven te vermelden de oudere streken. De groote arm der Scheldede Schengescheidde het midden af van Wolfaartsdijk. Zij stroomde dan westelijk langs het tegenwoordige VHeer Arendskerke over een uitgebreidenon- diepen schorrengrond of waterplaswaarin eilandendie nu niet meer bestaanals SteenisseSelnisse en Ankeveergrooten- deels nissen dusbestonden of andere opkwamen als Ileinkens zand en Ovezande, alle eerst bedijkt in de 13e of 14° eeuw. Tusschen al die aanstaande plaatsenheette een deel dei- wateren de Loo-Yve. Deze laatste was de waterweg van Ant werpen naar Walcheren; zij liep door de eilanden van Borssele henenonder den naam van Yve. De Schenge boog zich dan rondom het zuider deel van centraal Beveland en heette daar de ZwaJce en ving danbehalve dezen uit het noor den komenden stroom, nog andere op, b.v. de Wijlvlietdie van Weméldinge kwamen door ons reeds in Noord-Beveland is ontmoet, en de Bieselinge, tot zij de Ierse ontmoette, die van lerseke afkwam. Die wateren omzoomden het Zui- derdeel of Borssele ten noorden, terwijl zuidelijk de Wester Schelde liep.

Archief | 1902 | | pagina 201