76 In dat oord was langen tijd beroemd het geslacht der edelen van Borsselen zoo rijkdat zij elders in Zeeland veel land bezaten, een tijdlang b.v. Ellewoutsdijk en dat zij later zelfs door Jacob a van Beueren tot Baronnen verheven zijnvan waar de heerlijkheid vroeger Baronie, werd genoemden het nog bestaande, maar niet meer in Zeeland wonende geslacht nog dien titel voert. Er bestaat een overlevering, die zegt, dat in den tijd van Lodewijk den Vroome, toen deze in Zeeland groote moeilijkheden had met invallen van buiten, waarbij hij zijne eigene graven niet vertrouwde, deze keizer naar Zeeland een vreemd krijgsman heeft gezonden zekeren Leopold uit Swabenen dat deze de zaak zoo gelukkig be stuurd heeftdat de keizer hem de landen van het toen reeds namelijk in 800 bestaande maar wellicht vroeger aan 's Keizers vijanden behoord hebbende Borssele heeft geschonken en dat daarop die edele zich naar die bezitting genoemd heeft. De waarheid hiervan in het midden latende, spoeden wij ons naar het eigenlijke Borssele. Borssele. Hoe oud dit eiland ook zijIiomeinsch is er nooit iets ge vonden de bergtijd is dan ook hier het begin geweest van be woning. Die de geschiedenis van dit eiland wil leeren kennen en de vele staatkundige beteekenissen zijner bezittersleze vooral het opstel van den heer J. Broekema in het Vïe deel van het Archief van het Zeeuwsch Genootschap. Voor ons is het van gewicht te ziendat de rechte wegen wijzen op latere overstroomingen en dat de vliedberg aan dat alles heeft weer stand geboden. De thans nog gevaarlijke oever is vaak van alle kanten ge teisterd en dorpen zijn dan ook hier verdwenen door het over- stroomen van den polder. Het tegenwoordigenieuwerwetsck gebouwde dorp ligt niet juist op de plaats van het vroegere hoofddorp. Dit heette Monstereen naam uit den tijd der

Archief | 1902 | | pagina 202