77 Monastéria. Het lag er echter dicht bijvoor ons Museum ontvingen wij nog voor eenigen tijd eene, in eene weide op gegraven steenen consoledie zeker tot de oude kerk van Monster heeft behoord. 2. De vliedberg, die dan misschien 13 eeuwen lang van zoo veel lief en leed de stille getuige geweest isligt in de dus genaamde Bergweiniet ver van liet tegenwoordigeen dus ook nabij het vroegere dorp en welzooals de meesteaan een weg, dien men hier den horten weg noemt. Hij is thans nauwelijks 10 M. hoog en heeft van boven een, door den regen ontstaan kuiltje. De rondom loopende grond is drassig en modderig en herinnert er wellicht aan, dat Borssele 60 jaren onder water gelegen heeft. Daarenboven bederven af en toe de runderen den bodem. Hij ligt noord- of oostelijk van het dorp; of er een voetpad heen heeft geloopen, of eene naburige hoeve er mede in verband staatis onbeslisbaar. De weg, waar naast hij ligt, is die welke naar het 10 minuten verwijderde veer loopt; hij is dus niet verre van het strand, doch hij zal voorheen meer verwijderd zijn geweest; immers dan had men daar geen ander dorp kunnen bouwen, dat Wolfaartsdorp heeft geheeten en zulk een heeft ook daar ge legen. Dit reeds veronderstelt een verder afgelegen dijk. Een watergang zal oudtijds wel nabij geweest zijn en de weg zal wel doorgeloopen hebben naar de overzetplaats aan de Yve, die Borssele oudtijds in twee deelen scheidde en aan den overkant ook een berg had, zooals wij weldra zullen zien Afgegraven is hij in de laatste jaren niet en het is niet bekenddat men er ooit iets bijzonders in heeft gevonden. Hij werd in 1892 gebruikt door den heer Minderhout te Borssele en was in 1892 eigendom van de familie Reigers berg Versluijs, doch is thans 1897 in andere handen overgegaan. Sommige bergjes in Walcheren kende men onder een zekeren

Archief | 1902 | | pagina 203