82 Berg en is volgens liet oordeel van den secretarisden heer A. Lous, zeker een vliedberg geweest. Tn ons vlak land is de naam bijna reeds genoeg om dit besluit te wettigen. Er is intusschen nog een //Molenberg11 waarop nn, naar ik meengeen molen meer staatdoch dien men wel voor een afgegraven vliedberg houden mag. Oudeland en Baarland zijn grootendeels een en dezelfde, in de vlakte bedijkte polder en nu heeft die Molenberg eene ligginggeheel tegen den eerst bedijkten dijk voor den polder Oudeland en Baarland en het is zeer denkbaar, dat men daar later op den berg een molenmisschien een watermolen heeft gemaakt. Hij ligt aan den Watervlietschen dijk in dier voege, dat de berg geheel in den dijk is opgenomen, hetgeen maar zelden gebeuren kon. Baarland en Oudeland zijn sedert onheugelijke tijden tot een waterschap vereenddoch misschien was er vroeger eene schei ding op welker grens de berg lag. Op mijn kaartje heb ik alleen den eersten vermoedelijken berg afgebeeld. Baarland. Of de naam van deze heerlijkheid afstamt van een eigen naam of van liet oude woord baar voor open zal ik niet trachten uit te makengenoeg is liet voor mijdat het ook alweer een zeer oud land isdoor de Schelde ontstaan maar ook vaak zeer onthavend. Het verloor b.v. het dorp Baken dorp. Zekere tak der rivier, de Dierihscheidde het van Elsdijk en innig vereend was het met Hoedekenskerke. Dkesselhuis noemt dit laatste er het oostdeel van. In de Ylaamsche oorlogen hebben de ridders van Baken dorp en Baarland door roem en rijkdom geschitterd: het deed er toen zooveel niet toe of men in een afgelegen polder woonde thans gaat alles naar de middelpunten van bevolking en be schaving; met de geharnaste ridders verdwenen ook hunne burchten. Het later zeer vernieuwde kasteel is ook hier ge-

Archief | 1902 | | pagina 208