83 sloopt in de 17e eeuw en voor goed verdwenen in de acht tiende. Elders ook in de Zeeuwsche volksalmanakken van 1837 en 1S4'1 is het beschreven en afgebeelden ook in de Oronyk van Zeeland. Het lag midden in de heerlijkheid en behalve van dit spreken de oorkonden nog van een ander slot, dat in dit ambacht heeft gelegen en den eigenaardigen naam clroeg van Hdle?iburgt en dus aan den kolk Helium herinnerde. Baarland is ook vele jaren in bezit geweest van nakome lingen van het beroemde geslacht der Benesses. Op bladz. 39 vermeldde ik, dat sommigen Dniveland houden voor het land der afkomst van die machtige lieeren. Uit een door wrocht werk van den heer I. W. des Tombe Het geslacht van Renesse, VGrav. van Stockum 1897 is mij gebleken, dat zij eigenlijk afstammen van een zekeren Costijn van Ziektezee die zijne goederen aldaar ruilde tegen andere in de duinen met Graaf Blouis den Yierden. 6. Het eerstgenoemde ridderkasteel, vele malen onder anderen in de wandelingen in Zuid-Beveland door DitEssELiruisaf gebeeld, had zijn vliedberg, die vrij hoog was. Men heeft hem later gebruikt voor lustberg in den tuinzooals uit SmALLEGAnob's platen schijnt te blijken Een andermaal wordt liij met een staak er op afgebeelden dus is het wel vermoede lijk, dat men hem ook gebruikt heeft voor het in Zeeland, maar vooral rondom Goes, zoo gebruikelijke gaaischieten. Men weet niet dat er ooit iets is gevondenmaar alleraardigst is het, dat nu juist deze vroegere, zoo afgelegene berg, aan weinige Zeeuwen bekend, de eer heeft genoten in een Ita- liaansch werkvoorhanden onder de boeken van het Zeeuwsch Genootschap, te worden afgebeeld. Het was de ingenieur Aegidto Sadeleu, die in 1606 te Praag een quarto werk heeft laten drukken met 50 platen en met den titelVestigi delle antichita di Boma. Al die platen geven dan ook afbeeldingen van oudheden uit Bome, behalve

Archief | 1902 | | pagina 209