85 Het midden van Zuid-Bevel and. Wensclit men heden ten dage van Middelburg te wandelen naar Goes, men kan dit doen, maar in den tijd, toen men de bergen maakteen nog veel later was er een uitgebreide zeewaterplas tusscken de Walchersehe bergenstreek bij Arne- muiden en den eersten bergdien bij Vlieer Arendskerke in Zuid-Beveland. Deze ondiepe, maar toch door bevaarbare geulen doorsneden, plas is nu in bouwland herschapen. Hieruit volgt, dat men in al die vruchtbare Kraaijertpoldersmet het Nieuwdorpgeen enkelen berg kan ontmoetenevenmin als in het ook in dat water opgekomen Nieuw- en St. Joosland. Die berg van Arendskerke was nagenoeg de grens van ons centraal gedeelte. Noordelijk en westelijk stroomde de Schenge, zuidelijk de Zwake, Oostelijk de Ierse en in de middeleeuwen lagen daar aan den waterkant onderscheidene burchten om de Edelen te herbergen en de bevolking te beschutten. Het spreekt van zelf, dat in die overoude streek nog steeds honderden van stroomen en stroompjes het land in zoovele eilandjes verdeeldendie hun eigenaars haddenen in ambachten overgingen. Ik moet op twee zaken de aandacht vestigen vooreerstdat de groote wegtoen hij eens tot stand kwam natuurlijk van Middelburg naar Goes liepdat in wording was dat hij dan van daar weder terug naar het midden des lands en van hier naar het oosten ging. Wij zullen langs dien iveg te weten langs Kapelle en Kloetingen ook bergen vinden. Het is wel te begrijpen, dat dit middenstuk aan de oevers hooger was opgewassendat men het dus tot weg maakte en dat men er bergen vondwelker ligplaats wij wensclien op te teekenen. Eene tweede bijzonderheid is deze, dat het land rondom Goes, evenals alles, zeer laag gelegen was. Terwijl men andere streken bedijkteheeft men dit middenstuk minder bebouwd en er minder voor afwatering gezorgd; het zijn dan ook weiden ge bleven en men noemde het ook de Poel. Hetzelfde dus als in de Moeren van Schouwen. Wij zullen dan ook wel gemaakte

Archief | 1902 | | pagina 211