86 heuvels aan de randen van die Poel terugvinden, maar geene in de Poel zelve. Yan de stugge kasteelen bestaat dat van Oostende nog als herberg met zijne oude kelders, midden in de kom van Goes, maar het huis te Werve, dat van Schenge en Baarsdorp en nog vele andere zijn geslecht, doch van de bergen is nog een hoogst enkele over, tot op onzen tijd. Of er rondom die lauden in de 5e of 6e eeuw reeds dijken lagen, weet men niet. De bekende bedijkingen, b.v. die van den Pieterspolder in 1395, hadden veel later plaats. Misschien waren er lichte schoordijkjeewellicht ook beletten de uit gestrekte voor-schorren den vloed tot die gevaarlijke hoogte te komen als later, toen men overal betere dijken had gebouwd en daardoor het stroomgebied enger had gemaakt. 's-II eer Ar ends kerke. De oude polder van dit ambacht werd later door den tegen- woordigen, thans ver van het water verwijderden dijk beschut. De overlevering zegt, dat in de 12° eeuw; al de omringende landendie toen zeker goed bewoonbaar warenhebben toebe hoord aan een schatrijken grondeigenaardien men om begrijpe lijke redenen noemde Arend met den Buik en die misschien wel rijk geworden was door landerijendie hij van de Edelen van Schenge en deze van het grafelijk huis had ontvangenom dat zij diensten hadden bewezen in den oorlog met Vlaanderen. Hij liet drie zoons na: Arend, Wisse en Hendrik; de laatste stierf spoedigdoch had kinderen. Die driezóo op eens schatrijk geworden heeren volgden de gewoonte dier tijden -het zal omstreeks het jaar 12001300 geweest zijn om hun geluk niet alleen in aardsck bezit te stellen maar om van hun vroom gemoed te doen blijken door het bouwen van eene kerk. Dit zou de oorsprong geweest zijn van de dorpen VHeer Arendskerke, Vlleer Hendrikskinderen en in het midden van Wissekerke Het spreekt van zelf, dat

Archief | 1902 | | pagina 212