87 zij dit deden op reeds bewoonde plaatsen en dus dicht bij de reeds eenige eeuwen oude bergen. Wissekerke heeft, zoo ver bekend nooit een berg gehad; misschien heeft men hem voor de kerk en den zwaren toren gebruikt; althans deze stond op een hoog terrein. Het is nooit een groot dorp ge weest. De rondom met boomen omgeven kerk is reeds in 1807 en de mij vroeger goed bekende, zware toren in 1838 afgebroken. Het was toen, in den tijd van pest en andere rampen, al gemeen de gewoontedat als de kerk zelve niet zorgde voor kapellen, het de ambaclitsheeren deden, die er, zoo mogelijk, hun naam aan verbondenvan de half onderhoorige boeren was niets te verkrijgen. Yooral de vrees voor den zwarten dood in 1348 is voordeelig voor de kerk geweest; doch deze heeft in Zeeland, Sluis wellicht uitgezonderd, niet geheerscht Het eenige wat ik er van weet, is dat de graaf mannen uit zond om de vreemdelingen op te pakkendie daer ommegaen met den venyne. Wij weten, dat thans zulk een vooroordeel nog niet is verdwenen. De kerken der drie dorpen zijn waar schijnlijk uit dien tijd of van 1200. Arendskerlce lag beneden den dijk en is welvarend gebleven doch is nooit groot gewordenhet bleef een transito naar Goes, waarvan alleen een paar herbergen en een voerman voordeel hadden. De heerlijkheid zelve echter heeft zich, wat sommige rechten van aan- en opwassen betreftuitgestrekt tot in het Nieuwland van Walcheren. De kasteelen van Schenge en Baarsdorp belemmerden vermoedelijk dat er te Arendskerke een kasteel werd gebouwd, doch de aloude berg bleef, en ziet er nog aangenaam uit, omdat de gemeente er behagen in schepte hem in stand te houden. Jammer genoeg dat hij niet vlak aan den dijkden straatweg ligtdaardoor ontgaat hij den blik van den vroeger voorbij rijdendenthans sporenden vreemdeling. Het voormalige haventje op de Schenge bestaat nog zoo wat, maar brengt ook geene nieuwsgierigen aan. De fraaie berg blijft dus ongezien.

Archief | 1902 | | pagina 213