88 8. De berg, die thans aan Jacobus Nieuwenhuize behoort, werd in 18-34 geschat op 13 M. hoogte. Hij ligt aan den rand van de Poel en van de nabij gelegen heerlijkheid van Baars- dorphetgeen zeer kenschetsend is. De watergang ligt er nog dicht bij en zijne juiste plaats is vlak aan den ouden weg, die naar Baarsdorp loopt en naar liet midden van het land. De berg en de kerk verwijzen u naar de oudheid; doch het omgevende land heeft alle oudheid verloren. Daarom te meer is het prijzenswaardigdat men toch uit onverschillig heid en uit geldzucht, die oude gedenkstukken niet overal tracht te slechten. Moge 's-Heer Arendskerke nog lang den heuvel sparen, dien heer Ahend ook heeft gespaard. Voor feestviering wordt hij nooit gebruikt; wel een bewijs dat hij nooit een offerberg geweest is. Niemand schuwt hem als iets geheimzinnigs beduidend. Ware een zoo vlak bij het dorp gelegen berg een offerberg of een duivelsberg geweest men zou het wel niet vergeten zijn. 's-Heer Hendrikskinderen. Bij verkorting Schreinskinderenverloor zijn kasteel //te Werve,,, zoo door den eigenaar genoemd naar een dergelijke bezitting in Holland, reeds in 1798, maar de kerk is nog in gebruik doch de vliedberg, reeds op PIattinga's kleine kaart vergeten, bestaat niet meer. De weg, dat is de oude dijk, scheidt hem van het dorp. 9. Hij is in 1875, onder toezicht van den heer J. A. Bevieu de Bouw afgegraven door den Goesclien arbeider Plompe, die er niets bijzonders in vond; kadastraal lag hij in de sectie onder no. 145, 149, 150, 146 en 149I,1S. Men noemde hem den Poelberg

Archief | 1902 | | pagina 214