90 dorp heeft den naammaar naar ik denk ten onrechteeen groot dorp te zijn geweest, doch beroemd is het in den tijd der graven wel geweest en die roem schijnt of door kaarten of door leesboeken in den vreemde zoo bestendigd te zijn gebleven datnaar men te Baarsdorp verhaaltde Engelsclientoen zij in 1809 in Zuid-Beveland waren geland, eerst optrokken naar Baarsdorp, in de verwachting daar eene aanzienlijke hoofd plaats te zullen vindenen zij vonden luttel huisjes en een kerkje! Dien goeden naam had het te danken aan den adel der ambachtsheeren en aan een groot kasteel, dat opgetrokken was op de plaats van een vroeger kasteeldat evenals alle kas teden aan de Schenge door jonker Jan, den zoon van Graaf Jan van Henegouwen in 1299 is verwoest; later is het echter weder opgebouwd. In 1832 zag Dresseli-iuis er nog over blijfsels van en Smallegange kende in zijn tijd, omstreeks 1690, nog iemand, die het in bloei gezien had en zich den naar de kapel gaanden ridderstoet nog herinnerde. De onvoorzichtige vrouw Jacop of Jacob a van Beijeren vertoefde daar menigmalen in den tijd, dat zij te Goes op het slot Oostende woonde en daar den nog levendenmaar zeer verwaarloosden Moerbezienboom plantte en den vogel schoot op een schuttersfeest. Baarsdorp's kapel is nog lang genoemd het //Jacobakerkje.11 Men wijst u ook nog de hoogte aan waarop het slot stond, maar de puinhoopen zijn verdwenen, omdat men in Zeeland geene waarde hecht aan ruïnen. 10. Intusschen vindt men er nog den vliedberg. Dresselhuis zegt, dat er in het begin der 15® eeuw een molen opgestaan heeft en dat het dus slechts een molenberg is geweest. Hierin heeft hij zich vergist, want mijn geleider, zekere Buïtelaar heeft mij eene andere hoogte gewezendie men in waarheid wegens een vroegeren molen, nog den Molenberg noemt. Op den vliedberg heeft langen tijd een duiventil gestaan,

Archief | 1902 | | pagina 216