92 Juist over de grens van dit ambacht, dus eigenlijk in dat van Nisseligt echter wel een berg die nog bestaat. 11. Nisse of Ter Nissewelks naam ons de nissen herinnert was dus een schor, ofschoon thans midden in het land, maar in een vroeger gevaarvol land, want het werd in 1550 nog overstroomd door een dijkbreuk. De berg behoort aan de kerkelijke gemeente, zooals wij dat meer hebben ontmoet. Deze omstandigheid doet vermoeden dat vele bergjes en dus ook de eerste hofsteden door de Christen geestelijken zijn gebouwd, doch dan zouden deze van jongen datum rpoeten zijn, b,v. van 700, of dat het land bij den overgang der heidenenaan de kerk is geschonken. De pachter van der Meulen die op een nabijzijnde, niet groote en niets ouds vertoonende hoeve woontwees mij beleefdelijk den weg doch kon ons niets mededeelen, omdat de heuvel volgens zijn weten, niet was afgegraven. Hij houdt hem voor het vee en verzekerde mijdat niemand eenigszins bang voor dien berg was. Noch de hofstede heeft een naamnoch de ongeveer 7 M. hooge heuveldeze blijkt dus in vorige jaren te zijn verkleind. Zonder voetpad ligt hij aan een omdraai van den weg; deze is niet de gewonemaar een oude en als herinnering misschien uit ouden tijd, loopt er van de hoeve naar den berg nog een wegeling, die men de Koedijksche wegeling noemt, en nu dood loopt. Van der Meulen deelde mij echter mede, dat het langs eenige weiden nog altijd de kortste weg is naar den Koedijk, die evenals de reeds vermelde. Groote dijk de Poel insluit. Deze vlak naast het bergje loopende wegeling was dus voor de eerste bewoners de eenige weg naar den dijk; zij zullen des winters wel het water of het ijs verkozen hebben

Archief | 1902 | | pagina 218