93 's-Gravenpolder. Niet alleen op de grens van de zooeven genoemde heerlijk heden lag het laatste bergjemaar ook op die van den polder dien de Graaf van Holland liet bedijken in de eerste helft der 14«e eeuw en dien hij toen noemde Mirenpoldre in voir trappen." Niet ver van de Zwakensche vliet, een bekoorlijk overblijfsel van de oude Zwake en niet ver van het buitenverblijf der Ambachtsvrouwe Douairière C. P. Lenshoek van Zwake ge boren Paulus, lag vroeger een gehucht, thans eene hofstede die nog altoos den misschien uit de 10e eeuw dagteekenden naam draagt van Yoortrappenhet ligt op de grens van het ambacht van Kloetinge. Is dit inderdaad het For trapadat Kakel de Eenvoudige in 922 aan Graaf Dirk I in volkomen en vrijen eigendom als zuidelijke grens van zijne goederen heeft afgestaan? Dresselhuis hield het er voor; andere ge leerden plaatsen dat Fortrapa in Noord-Holland. Dresselhuis meende bovendien dat liet woord beteekende de voorste of uiterste terpendat is vluchtbergen. Wij zijn niet in staat eene keuze te doen in deze geleerde zaak. Intusschen is het zekerdat 's-Gravenpolder voor de bedijking reeds Voortrappen heette, maar tevens niet waarschijnlijk, dat men in Zeeland de bergjes terpen of bij verbastering Trapen zou hebben ge noemd; zelfs is de vraag te stellen of men terwijl zoo vele andere bergjes bestonden juist deze plaats zonder of met weinige heuvelen zoo zou hebben geheeten. Ik laat de zaak dus onbeslist. Mag ik gissen, dat zou het zijn, dat er reeds voor 10 eeuwen een Fortrape in Holland heeft bestaan en dat een Hollandsche graaf aan zijne zuidelijke grens ook aan een hoeve of aan eene streek land dien naam heeft gegevenzoo dat het in de 14e eeuw reeds een lang bekende benaming was. Ik herinner er aan, dat het pas vermelde huis te JVerve ook naar eene andere bezitting was genoemd en dat oudtijds Floris de Yijfde 1286 die Graaf van Zeeland was, ook in het

Archief | 1902 | | pagina 219