94 noorden van zijn rijk een burcht bouwde, dien hij Middelburg noemde. In den polder zei ven liggen geene heuvelen, doch wanneer wij onslangs de grens van Kloetinge over den rechten en dus geheel nieuwen straatweg naar Goes begeven zullen wij andere bergjes vindenalle in of bij de Poel of de zoogenaamde Breewatering. Zij worden door Dress el huis tot de Kloetingsche gerekend of liever hij rekent ze in verband te hebben gestaan met de later te vermelden Eliwerve bij Kapelle, die voorheen een middelpunt zou geweest zijn van heidensche Gods vereering. De Groe. Hechts van den wegver van VGravenpolderligt nog altoos 1891 een berg; de omgeving werd door den bewoner Blaamhinderen of Bram-kinderen geheetendoch de meer gebruikelijke naam is de Groe of St. Maarten de Groe. In Staatsvlaanderen vindt men ook een dorp van dien naam en bij Hulstalsook in Priesland een dat Graauw heet. Dit is een zeer oud woord, zeker wel uit den bergtijd; de taal kundigen meenen dat het zeeschor beduidt. Opmerkelijk is het dat dit Vlaamsche Groede oudtijds ook Moerkerke of Moorkerlce zou geheeten hebben en deze, ofschoon jongere naam, wijst op Moeren. Verkeerd is het wel in dat woord de Boineinsche Morinen te willen herkennenhetgeen echter niet belet in die Morin en Moerbewoners te zien. De tweede naam van de onder havige Groe bewijstdat er eens een aan St Maarten gewijde kapel heeft gestaan, evenals dit de St Maarten weg ook bewijst, doch de oude heidensche naam heeft gezegevierd. De ligging dier kapel is vergeten en St. Maarten is wel een gehucht gewordenmaar nooit een dorp. 12. Van den St. Maarten weg loopt een andere weg naar dien van .Baarsdorp met de benaming van Bergweg. Duesselhuis

Archief | 1902 | | pagina 220