97 Kapelle of Kloetinge te wandelen, dock wij verkiezen den nieuwen straatweg naar Goes. GOES. Deze plaats heeft vroeger altoos Ter Goesdat is zooveel als hij de Goesgekeeten en daarom zoeken wij den oorsprong van liet wapeneene Gansliever niet in den naam van Goose of gans en ook niet in verband met de stad Gent en sluiten ons aan bij de uitlegging van lien, die oordeelen dat Goes het allereerstvoordat het een wapen had genoemd is naar een vroeger, in oorkonden namelijk in 776 vermeld, water cle Gusa/ia. Het komt mij voor, dat Goes, oudtijds evenals Middelburg en Zierikzee aan zee gelegen, ook op dezelfde wijze is ontstaan. Aan de uitwateringsplaats der stroomen zocht men te wonen, bouwde men hutten en hoeven en later een kasteel, terwijl de ligging medebracht, dat er eene stad van groeide, later zelfs eene vesting. Goes werd de hoofdstad van Zuid-Beveland. Evenals bij gemelde plaatsen zullen hier ook wel bergjes hebben gelegendie nu verdwenen zijn en is er een voorland aan geslibd, namelijk de in 13-31 bedijkte Goesche polder, zoodat dus nu ook die gemeente, evenals de andere plaatsen, een lange haven heeft, die door de latere aanwassen henen loopt. Deze haven liep vroeger meer westelijk. Behalve de overblijfsels van het slot Oostende, is er maar ééne zaak, zoo ver ik weet, die aan den alouden tijd her innert: het is de naam van de van het marktveld naar de kade loopende straatdie men den aperel of afloop noemt. Misschien is de markt vroeger eene hoogte geweest, toen.de kade laag was, thans is het omgekeerd. 15. Intusschen ligt even buiten Goeslinks aan den havendijk nog eene zekere kleine hoogte, eene onbeduidende onregel matigheid van het terrein, die men nog altoos //den Berg"1 Archief VIIP dl. 2de st. 7

Archief | 1902 | | pagina 223