98 noemtzij is op geene enkele kaart afgebeeldook niet op die van 1550 door van Deventer gemaakt. Mijn geleider wees er mij opdat in die buart vele wijzigingen van terrein en water hebben plaats gehaden dit is geen wonder. Is dat een vlucht- berg geweest, dan dagteekent hij uit den tijd, toen de Goesche polder nog niet bestond en lag hij dus evenals die van 's-II eer Arendskerkedicht bij zee. De naam van den berg schijnt er op te wijzen. Ik beeld hem af, maar als verdwenen. Van Goes naar Wemeldinge. 16. Den 2-6 Augustus 1891, met vrij ongunstig Aveder, reden wij Goes uit en kwamen aan den Jcm Nisse weg. Hier lag het overschot van een heuvel; eigenlijk was het reeds op de grens van de gemeente Kloetinge. De weg gaat dan ook naar dit dorp, en een zijtak er van, die naar den heuvel loopt, heet nog de Bergnveg en een daarheen loopend padje in de buurt het Bergpad. Wij vonden niets dan eene kleine hof stede, bewoond door Nieuwenhuyzen. Deze was vroeger een buitenverblijf, toebehoorende aan de Goesche familie Janssen. Er is eene hoogtedie zeker een Aliedberg is geweestzooals zijne ligging en zijn naam bewijzen. De hofstede heet nog altoos de Berg Op de kaart van Hatting a is hij niet aan- geteekend doch Avel, althans de naam, in den Gemeente-atlas van II. Suringar te Leeuwarden. Hij is met gras beplant. Zijne aanwezigheid bewijst de oudheid van Goes en opmerke lijk is het, dat dit oude padje van Goes naar Kloetinge, hoe oud ooknog een veel begaan voetpad is en de kortste weg van Goes naar Kloetinge. Goes is vaak vergroot en de omgeving gewijzigd, doch merkwaardig blijft het, dat ook hier de Berg de hooge oudheid van de streek bewijst.

Archief | 1902 | | pagina 224