103 tot liet vastmaken van eene schuit. Beenderen zag men bijna niet, daarentegen onderscheidene keien of vuurkeien, waaruit hij vuur kon slaan. Volgens hem waren zij in den berg gegroeid, waarmede hij natuurlijk bedoelde den grond, waar uit de berg was opgebouwddus keien zooals wij ook elders vonden en die ik wel eenstoen ik nog weinige bergjes onderzocht hadvoor slingersteenen heb gehouden. Er lag in deze bergjes, evenmin als in andere van Zuid-Beveland, geene noemenswaardige hoeveelheid zand; de inhoud was zavel, en geen der bergen maakte den indruk van eene woonplaats te zijn geweest. Somwijlenzooals ik dat ook meermalen zag was de klei zoo hard, dat hij bij het spitten met groote brokken uiteenviel. De oude man sprak ook van harde, in den berg gegroeide ballenhet zijn natuurproductenwaar schijnlijk uit koolzure kalk ontstaan, zooals ook in Wal- chersche bergen zijn gevonden. Van de eene zijde loopt in deze kern van het latere dorp de Xerhwegvan de andere de Hoog ew eg naar de bergjes en langs den laatsten de watergang naar de oude haven; zij lagen dus wel midden in het ambacht of op beider grens, indien de plaats weleer uit twee deelen bestondmaar toch bij den water weg evenals GoesVHeer Arendskerke of liever alle bergen. In den omtrek ligt nog een Stelweg en ook een Eeënweg en een Zoute weg en eindelijk de Swaakwegdie ons brengt naar Swalce. Alles herinnert aan den ouden tijd, maar de kerk of het dorp niet. Een der bergjes is in plaat gebracht door Tirion. S w a k e. De laatstgenoemde weg vormt de grens tusschen de heer lijkheden van Wemeldinge en Kapelle; het is nu een binnen weg gewordendie ons bracht naar demeer van weiden dan van bouwland omgeven, voormalige streek van de Sivake een naam ons reeds bekend. Vermoedelijk was het eene af-

Archief | 1902 | | pagina 229