104 zonderlijke heerlijkheid; althans er was een vluchtberg maar een dorp of eene kerk is er nooit geweest; de plaatsen in de buurt hebben het overschaduwd. Buurt en berg lagen vlak bij den waterweg. De Zwake of Swake zelve liepzooals wij meenden te mogen aannemenvan het noorden naaT het zuiden door schorren henen. 20. De berg is ook weder verdwenendoch staat nog afge beeld bij IIattinga. Hij lag, zooals dikwerf, in een hoek tusschen twee wegen en die plaats heet nog de Bergwei. In stede van eene buurt, ziet gij er nu een of twee boerenbedrijf] es, waarvan een nog altoos de Sivake heet. De berg, waarvan thans bijna niets meer te zien is, lag rechts, als men van Wemeldinge komt. De huisvrouw, die alleen te huis was, wist ons niets van den berg of de afgraving te verhalen. Haar hofje lag, evenals vroeger de meeste hofsteden, op eene kleine verhooging, wegens het oudtijds, zelfs in deze eeuw nogzoo overvloedige polder- of binnenwater. Indertijd zijn wel bij liet afgraven twee zilveren stikken voor boerinnentooisel gevonden, die uit jongeren tijd zijn, doch overigens niets. Het behoeft geen betoogdat men bij het afspitten op beenderen of oude fragmenten van aardewerk geen acht heeft geslagen. Kapelle en Kloetinge. Kapelleal heeft het een nieuwerwetschen naam uit den Christentijd, is als land zeker even oud als de overige oorden uit den Bergtijd; immers het bezat niet slechts, volgens Dresselhuis drie bergjes, maar ook oude namen van wegen wijzen er op, b.v. de Mannekedijk, een naam, die van Manne of water afstamt, de Moerweg en andere. Wij vonden van die drie slechts herinnering aan één berg terug, de overige zijn misschien boven reeds behandeld, maar

Archief | 1902 | | pagina 230