106 geweest zijn van den offerdienst der heidenen, en hij hechtte eene zeer groote beteekeniszoowel aan de bergen in de buurtals aan zekere streek die bekend stond als Miwerve Godsdienstleer bl. 260. 'Dat eene latere voornaamheid van eene Christelijke kerk niet bewijst, dat daar ook een middelpunt van het heidendom is geweest, bewijzen de steden, die aanzienlijke kerkgebou wen verkregen hebben maar nooit eenig getuigenis hebben opgeleverddat er het heidendom heeft gebloeiden waarom dan KapelleP Dat zijne bergen geene offerplaatsen geweest zijn, moeten wij aannemen, evenals voor alle andere bergjes. Niets ontmoet men dan die overal overgebleven bijgeloovig- heden, die in den aanvang door het Christendom niet konden worden overgenomen of uitgeroeid. Niets, volstrekt niets is in Zeeland over van Ideidensche tempelsbehalve de bekende Romeinsche steenen. Drie bergen bij één beteek enen immers daardoor nog niet, dat daar is geweest een middelpunt van lieidensche Godsvereeringwij vonden ze op vele plaatsen in Walcheren en Zuid-Bevelando. a. te Wemeldinge. Vooral, zeide ik, heeft de zoogenaamde Miwerve Duessel- huis1 gedachten geboeid. Het is de 28sfce Parochie-hoek in de gemeentedie zóó heet. Men zou meenendat de kerk mid den in die werve zou moeten staanmaar dit is zoo niet. Eliioerve was eene strook landsaan welks noordzijde eene hoeve lag van dien naam, doch die thans weinigen meer onder die benaming kennen en niet daarmaar zuidelijk ontstond het dorp. Rondom die strook lands loopt natuurlijk een weg, en die weg vormt nagenoeg een cirkel, maar die cirkelvorm bewijst nietswant hij is ontstaan uit de aaneensluiting van velerlei wegen. Kapelle is dan ook nietzooals ik zeideontstaan rondom die in 1841 in perceelen verkochte hofstedemaar aan ééne zijde. Tn Kapelle Godsdienstleer bl. 267) bestond weleer, evenals eldersonder andere straffen éénedie bepaaldedat de mis dadiger steenen dragen moest rondom zekere omheining. D.

Archief | 1902 | | pagina 232