107 vermoedtdat het die rondloopende weg zal geweest zijnmaar op geene grondenhet kan evengoed het kerkhof geweest zijn te Middelburg b.v. moest men steenen dragen rondom de WestmonsterkerkHoe kan een land van vele gemeten in ouden tijd eene omheining gehad hebben; dit is immers on- demkbaar! er is clan ook in historische tijden op dat land nooit iets bijzonders ceremonieels gebeurden daardoor vervalt ook de beteekenis. He aloude naam van Eliwerve is zeker geheimzinnigmaar hij is het niet meer, dan elke andere onverklaarbare naam. Wer ven zegt H. waren oudtijds gerechtsplaatsenmaar alle werven waren dat toch niet; er waren toch zoovele andere werven in Zeeland. Hresselhtjis zegt verderdat de heiligheid van het heidensch Kapelle blijkt uit het feit, dat als men de boven beschreven bergjes van Kloetinge en Iïapelle met elkander vereenigt, dat dan die lijnen zich bij de Eliwerve kruisen. Hat is immers niet anders mogelijk omdat Kapelle midden in het land ligt, maar er is niet uit af te leiden, dat men die bergjes vóor- bedachtelijh rondom een middelpunt heeft aangelegd. liet waren immers eenvoudig plaatsenvoor hofsteden geschiktaangelegd langs stro omen. Buitendien het naburige Kloetinge heeft ook zulk een rondloopenden wegzooals elke kaart aantoontwaar in zes of zeven wegen uitloopen en het had ook zijn bergen en ook zij n centrumtwee middelpunten naast elkander dit kon toch niet! 22. H. vermeldt, dat Smallegange in de 17c eeuw in de buurt aan den Smallengangschen weg eene buitenplaats bezat en dat in die omgeving niet in de Eliwerve, een huis had gestaan, dat men den Huivelsberg noemde. Haargelaten dat die berg aan een heer Hüive kan hebben behoord, is het im mers niets bijzonders, indien ook daar eens een berg heeft gestaan en dat men er herineringen aan knoopte, die met de

Archief | 1902 | | pagina 233