108 leer van clen duivel te zamen hingen. Bij de bergendie wij bezochtenhebben wij bijna nergens van zulk een over levering gehoordmaar toch zou het geen wonder zijnindien men de bergen altoos voor spookachtig had aangezien. In Walcheren houdt men nog de bergjes voor de plaatsenwaaruit men verzekert, dat de kinderen gekomen zijn: is dit een be wijs, dat er ooit een kind uit een berg geboren is! Dat Duivelshuis kan een berg geweest zijn, doch ik heb hem niet opgenomen als berg. Duesselhuis gaat zooverre van in dat woord Duivelsberg een verbastering te zien van Eli werve', die grammaticale vrijheid zal wel niemand goedkeuren. Bovendien dit huis lag niet in de Eliwerve, maar vrij ver er van af. De naam van Eliwerve is onverklaarbaar en geheimzinnig maar alweder gaat Duesselhuis te ver, wanneer hij den naam van het voormaligenaburige kasteel Bruelis beschouwt als brug naar den Elis. Had ooit zulk eene legende van een brug bestaandan zouden de Ridders van Bruelis zei ven die wel hebben bewaard. Eliwerve blijft duister, ofschoon D. zegt bl. 205 en 263 dat men het woord kan aüeiden van Helade Maan of van HelleHeliumZeelands oudste waterplasin menig reeds bovenvermeld woord overgebleven; het zou dan Helaswerve beduiden. Is dit niet te ver gezocht? Nog gemakkelijker kan men aannemendat Eliwerve eene verbastering moet zijn van Hïllewervevooral omdat, naar ik meen, nog een oude weg de Hillewerfsweg heet of geheeten heeft. Dan zou Eliwerve hetzelfde zijn als Ellemeet en dan is de plaats niets heiliger geweest, dan die der andere heuvels. Ja, de geleerde schrij ver zegt op bl. 260 dat de naam van Eliwerve ook genoemd wordt Ilillewerfskoek en dan is het zeer eenvoudig er niets in te zien, dan een grond met een berg. Merkwaardig zou het in allen gevalle zijn, indien daar een berg zou gelegen hebben, maar dat hier bij Kapelle een centrum van offeranden zou zijn geweest, blijkt er niet uit.

Archief | 1902 | | pagina 234