110 23. Den berg van Sc/wre heb ik goecl gekend; hij is voor 30 of 40 jaren gesloopt en over de buurt verspreid. Nauwelijks ziet mendat het terrein nog iets hooger ligtmen noemt het nog den -Berg en men ziet er sporen van eene vroegere slootdie het weiland omgaf; bij het afspitten is niets merkwaardigs ge vonden zelfs geene beenderen in belangrijke hoeveelheid. Hij lag vlak achter de kerk aan de zuid- of oostzijde; thans ligt liet terrein achter de hoeve van den wethouder van Kijn. Daar was vroeger een uitweg naar het dorpdien men den Bergweg noemdehet is een stuk van den eens naar het strand geloopen hebbenden weg of naar den Zouten weg. In de buurt ligt de Kloosterboek en langs den berg loopt het voet pad, dat eens naar dien van Vlake ging en verder op een Smokkelhoek en een Nikkerhoekzoodat deze kleine streek ons verschillende cultuurphases voor oogen roept. De berg is afgegraven door wijlen den heer van Glerum. Van Ktjn verhaalde mij op 3 Augustus 1891, dat de inhoud vast en kleiachtig was en dus onvruchtbaar, maar de voet bestond uit goeden bouwgrond. Men vond geen zand, geene beenderengeene keienhetgeen alleen toe te schrijven is aan de samenstelling van den hem omgevenden grond. Hij lag meer in het midden dan wel op de grens der kleine heer lijkheid en de watergang was dicht bij. Dat er niets bijzon ders in was, verzekerde mij ook "wijlen de oude burgemeester H. van Koeveringen. Opmerkelijk is het evenwel, dat het dorp bij den berg ontstond en dat mentoen men later eene Christelijke kerk bouwdedie plaatste vlak naast dien berg en dus in den laatsten zeker geen oord zag van keidensehe godsdienstplechtigheden De Christenkerk te Al' emeldinge lag immers wel tusschen twee bergen en toen men de kerken bouwde zal men wel geweten hebben of die bergjes afgodsbergen waren geweest of slechts vliedbergen. Vlake thans slechts uit weinige huisjes en hofjes bestaande

Archief | 1902 | | pagina 236