Ill had vroeger dicht bijeen ook een paar bergjesdie de tabel van 1834 reeds opgaf als slechts 4,50 M. hoog; men legde toen er eene teekening van over. Zij zijn voor eenige jarentoen men het kanaal door Zuid-Beveland maaktegeheel geslecht en de grond is verspreid. Yan Koeyeringen die daar in zijne jeugd veel had gespeeld, kon zich niet herinneren of de ééne toen grooter of kleiner wasdan die van Schore. Op de plaats waar hij stond, woont nu toevallig weer een man van dien zelfden naam. 24 Ook van Koeveringen, een geboren Ylakenaar, verhaalde mijdat hij daar in zijne jeugd nog een ander en kleiner bergje bezeten en afgegraven had, zonder er iets te vinden. Er blijkt uitzooals wij dat ook elders zagendat er twee bijeen hebben gelegen. De grond van den grooteren heuvel bleek goed voor cement te zijn, zooals dat ook van enkele uit Walcheren is gebleken. In tegenstelling met zijn Schoorschen buurmanbevatte hij aan de éene zijde veel zandmen vond er ook keien of vuursteenen insomtijds ter grootte van twee vuisten. Dit zijn natuurlijk keien door de Schelde aangevoerd. Dat zandvan een vroe ger water afkomstig doet mij denken dat er tusschen de bergjes een stroom heeft geloopen. Omstreeks 1877 was de berg het eigendom van den heer D. van Glerum te Groede in het land van Cadzand. De //Bergwei" werd met zijne toestemming gescheurdzooals men hier zegt, dat is tot bouwland gemaakt. Ik heb slechts één berg te Vlake op de kaart geplaatstofschoon er denkelijk twee zijn geweest. Noordelijk van die dorpen liggen de moeren van lerseke een laagweiuig bewoond oordeven oudzooals de naam aanduidtals de overige moerenmaar men vindt er geene overblijfselsdie aan bergjes zouden herinneren. Dit geldt

Archief | 1902 | | pagina 237