112 misschien ook voor cle groote aan de overzijde der Ierse, opgewassen heerlijkheid Kruiningeneven oud als al die oude plaatsen met een naamdie een hoog schor schijnt aan te duiden. Evenmin herinnert iets aan vluchtbergenin de nabijgelegen heerlijkheid van het aangewassen Waarde of iets in de polders van Rilland en Bath en eindelijk is er ook niets te vermelden van die velevaak met oude namen voor ziene dorpen, die, na eenmaal bedijkt te zijn, alweer door overstroomingen in de 16e eeuw zijn verzwolgen en nog als verdronken land bekend zijn. Men vond er AggerBroucke Creecke, Mare, Valkenisse, Vinkenisse, Everwaert, Couwerve, Duvenée, Sclioudée, SteenvlietNieuwerkerke en Nieuwlande, een deel van Crabbendijke en het grootere Reijmers"wale en de /■/steenen huizen" van Lodijke en ïersekeroirdvele dier namen zijn nog in familienamen overgebleven en de zeeman kent nog de ligplaats der dorpen. Van welken tijd zij nu ook mogen afstammen, het is zeker, dat het namen en landen geweest zijn als de reeds vermelde. En toch geene bergen of berichten dat er geweest zijn of dat die hoogten na den watervloed uit de golven opstaken zooals men dat van de daken en torens heeft opgeteekend! Op een plaatje van Reimerswale bij Smallegange wordt wel eene hoogte bij dat stadje afgebeeldmaar het kan wel een stuk zijn geweest van de vervallen bolwerken. Van Kruinin gen heeft mij de Secretaris de heer Dominicus bericht, dat het een berg kan hebben gehad en te Waarde sprak men ook van een Kasteelberg die misschien een vluchtberg is geweest maar ik heb dezen niet durven opnemen. De stelbergjes in den Bathsenpolder zijn geene vliedbergen geweest maar alle schapenbergen van lateren tijd. Zijn er nooit bergjes geweestdan is het niet omdat die landen hooger lagen of met stevige dijken waren omge ven neeneerder zou ik denkendat men zich in die oorden met liet maken van hofsteden is gaan bemoeien, toen het lastige werk van 14 M. hooge heuvels te maken of uit

Archief | 1902 | | pagina 238