119 van de duinstreek gelegen bergjes hebben wij de uit dieren- beenderen gemaakte schaatsen gevonden en het beenen fluitje en de oude vijzel en stukken oud aardewerk en een geslepen paardenkootje, tegelijk met oude grondstoffen, kalk en gips producten en walvischbeenderen en antieke molensteenen en een zoogenaamden spinsteen en in den berg zeiven geologische kenmerken, die wezen op een lang vervlogen tijd; weinig hiervan vond men in de meer verwijderde bergen. Dit pleit voor hun ouderdom, doch het zou kunnen gebeuren, dat de meestal kleineremaar dicht bijeengebouwde heuvels aan de oostkust van Duiveland en Tholenofschoon waarschijnlijk uit andere grondstoffen opgebouwdtoch ook oud waren maar dat de grond misschien anders wasdoch het puin dat men er in vond en hun mindere hoogte pleit voor lateren tijd. De afgravers hebben ons, wanneer er geene deskundigen bij waren, geene gegevens nagelaten om over den ouderdom te oordeelen, maar wel om aan te nemen, dat zij niet alle gelijktijdig zijn gemaakt. 5. De bergen zijn gemaakt uit den omringenden grond. Menige landman houdt de bergjes voor //geschapen dat is door de natuur gemaakt. Dit is eene dwaling, alleen hieruit te verklarendat hij er ouden grond en keien in vindtzooals in zijne weilanden. Hij begrijpt niet, waarom menschen ze ooit zouden gemaakt hebbendewijl zij te klein zouden zijn om eene bevolking te redden. Hij heeft in zooverre gelijk dat hun inhoud volkomen dezelfde is als de omliggende onder grond. Waar deze verschilt, zijn ook de bergen verschillend. Als voorbeeld voer ik slechts aan de dicht bijeenliggende bergen te West-Souburg en te Wemeldingewaar de eene uit zand bestaat en de andere niet. Alleszandklei zavelis evenals de ondergrond een zeebezinksel. Klei is meestal in groote mate voorhanden en vele producten zijn ouder dan de berg zelf, omdat men de grondstof niet altoos van de

Archief | 1902 | | pagina 245