122 alle behoeftige werklui, in dienst van edelen of geestelijken, die wel goud en zilver hadden maar elders woondenen eerst later bij de bergen in steehen huizen hun optrek namen. Arbeid werd niet met geld betaaldmaar met de productie van het land. Varkens hield men er ook op na en runderen en paardendoch de beide laatste uiterst weinig. IJzeren hoepels of vellingen van wagens zijn niet gevonden; misschien een hoefijzer of een stuk ploegijzerdoch dit laatste is onzeker. Gouden of zilveren knoopen ontbrekenwel vond men een gouden ringof een zilveren knoop en gouden stikkendoch duidelijk verloren in jongeren tijd. Het zij men de bergen van de zesde eeuw laat dagteekenen of van vroeger of later, het blijft steeds zeer onbegrijpelijk, waarom men bij de begraafplaats op de westkust van Walcheren zoo verbazend vele munten van alle tijdperken gevonden heeft Bomeinsehe Angel-Saksische, Engelsche, Frankische en zelfs enkele uit de Levanten in de bergen nietsevenmin als in den grond der eilanden buiten de duinstreek. 8. Ha bij de bergen lag vermoe del ij k een hoeve of stabulum. De gevonden beenderenvooral die van varkens en runderen en de weinige andere voorwerpen doen vermoedendat een hofstede in de nabijheid was, doch de mogelijkheid bestaat, dat die zaken waren aangespoeld op de schorrenzooals zij nog doen op het strand. Doch van veel beteekenis is het toch dat niettegenstaande de wijzigingendie eene landstreek in den loop van zoovele eeuwen ondergaatbij de meeste bergen vooral in Walcherennog heden eene hoeve ligt en dikwerf eene der grootste. Lag de berg eenmaal op eene voor gemeenschap geschikte plaatsdan bleef de hoeve bestaanzoo niet dan werd ze verlaten; de berg, waarvan de grond geringe waarde hadbleef ookmaar van de hoeve verdween alle herinnering omdat men oudtijds hout en geen steen gebruikte voor boeren woningen. Er is wel eenige grond om uit de vondstendie

Archief | 1902 | | pagina 248