125 een watergang er bijvoor grens der blokken hebben gediend. Dat men ze zoovele een wen voor een groot deel heeft laten staanmag men verklaren nit de wetenschapdat men om grond niet verlegen was; thans sloopt men ze alleen om den grond. Die er nog zijnwachtenals zij niet beschermd wor den, totdat een naar geld verlangend ambachtsheer of kerk bestuur ze sloopt. 11. De bergen waren veelal het begin van een dorp met of zonder een kasteel. Men wane niet dat ergens een berg zoozeer in achting is geweestdat men bij hem ging wonen, alleen om zijnentwil; neendat onze dorpen oudtijds bij bergen lagen verklare men nit den loop der cultuur. Waar de berg voor de toekomst goed gelegen wasbleef zijne standplaats ook goed voor be woning door menschenvandaar gehuchtendorpen en eindelijk waar de ligging het beste was, kerken en steden. Intusscken heeft men maar Aveinig voorbeelden in Zeelanddat het latere dorp nog heette naar den oorspronkelijken berg. Voorbeelden zijn MoggershilSirhilsdorpmaar het woord berg zelf is veelal over gebleven in namen van landen, als Bergwei, Bergmeet, Berg weg enz. of van hoevenals de Bergofschoon menig land bouwer niet weet, waarom zijn hof zoo heet. Misschien ware het mogelijk in kadastrale leggers of overloopers nog verdwenen bergjes weer te vinden. Onze bergjes werden niet terpen genoemd, maar killen of liever bergendaarom mag men niet aannemen datin Zeeland dorp gelijk gestaan heeft met terp; het woord dorp is overge nomen uit de oude taal. In Schouwen sprak men van Stolpen doch naar dit woord zijn hier ook geen dorpen genaamd. Uit een en ander volgtdat men in den beginneal ging men bij een berg wonenin dien heuvel zei ven niets merk waardigs zag. Wiet elke berg heeft dan ook aan een dorp het aanzien gegeven, zelfs al kwam er in den eersten Ohritentijd eens

Archief | 1902 | | pagina 251