126 kerkje bijbleef toch. vaak cle ontwikkeling ten achteren. PoppekerkeMariekerkePoppenkinderendorp SwakeVHeer Hilsdorp zijn voorbeelden, evenals vele andere Was het oord gunstig' gelegendan ontstond er een dorplater eene bloeiende parochie en hierbij een burcht of kasteel en ging alles goed, dan ontstonden er stedenals YeereMiddelburgGoes Zierikzee die naar het mij toeschijntalle met bergen zijn be gonnen althans nadat visschers en zeelui waren voorgegaan. Het is wel mogelijk, dat men bergen heeft afgegraven om er grondslagen van te maken voor kasteelen en kerkenmaar be wijzen ontbreken. Somwijlen bouwde men de kerk vlak naast een berg, vermoedelijk omdat op zulk eene plaats beide terreinen aan de kerk behoorden, maar er is geen enkel bewijs, dat men in dien berg belangstelde. Dat men noch voor kerk, noch voor kasteel altoos den berg nambewijzen vele voor beelden. De kasteelen en burchten zijn alle na den bergtijd gebouwd. Dan, is al één en ander zoo, te bejammeren blijft het, dat men in Zeeland zoo weinig waarde er aan hecht, om die eerste bewijzen van onzen cultuurstaat te bewaren. Men kon ze bovendien benuttigen tot verfraaiing van den wegevenals men elders ruïnen op prijs stelt en men bergjes bewaard heeft bij herbergenals vroeger te Meliskerke en thans nog halfweg VGravenpolder. 12. De bergen zijn geen paalwoningen geweest, geen rechtbanken, geen begraafplaatsen, geen offerbergen. Nergens in WalcherenSchouwen of de Bevelandenis eenig bewijs gevonden, dat onze bergjes bewoond zijn geweestgeene lagen van keukenafval, geene palen, geene laagsgewijze op hoopingen hebben eenig vermoeden kunnen wettigen, dat onze heuvels paalwoningenpalafitten of meerwoningen zijn geweest Onze zeeën waren dan ook te ontstuimig om er in te gaan wonen op een betrekkelijk kleinen heuvel. Dat zij nooit begraaf-

Archief | 1902 | | pagina 252