127 plaatsen zijn geweestofschoon men het te Aagtekerke ver haalde blijkt uit het feitdat er nooit in de vele afgegravene bergjes eenig menschenlijk is gevonden. Een enkel beentje te Wolfaartsdijk beduidt natuurlijk niets, omdat de begraafplaats er vlak bij lag. Dat liet geene rechtbanken zijn geweestbehoef ik wel niet te bewijzenevenmindat het geene verdedigingsmiddelen waren of signaalbergenal mogen zij daarvoor nu en dan, of ook voor keldersof duiventillen zijn gebruiktdoch dat men ze niet voor heidensche offerplaatsen houden magmag ik nog wel eens herinneren. Toen de heilige Aloysius of St. Eloy en later andere heiligen en ook Kabel de Groote voor de Christenen zeer vele verbodsbepalingen maaktenom hen er op te wijzendat de ritus van den heidenschen Godsdienst afgoderij wasver boden zij wel op plaatsen samen te komendie hun voor vaders voor hun ceremonieel gebruikten maar zij spraken niet van bergen, en dit zou St. Eloy, die de Sueven bekeerd heeft, wel hebben gezegd. Er is dan ook bij geen enkelen berg eenige overlevering blijven bestaan als zouden zij ooit voor dat doel hebben gediend. Toen men later kapellen stichtte ontweek men ze niet en men benuttigde ze ook niet. Mij dunktwaren het offerplaatsen geweestdan had de Christen kerk wel één plan gevolgdzij zou ze vernietigd hebbenof er op gebouwdhet tegendeel is waar. Somtijdszooals te Schore en te Wemeldinge bouwde men naast die heuvels, een bewijsdat men ze niet voor heilig hield. Willebrokd die niet ontzag de beelden stuk te slaan, zou aan zijne opvolgers wel gelast hebben de bergen te slechten. Het is eene fijn uitgedachte 'en met veel kennis uitgewerkte poëzie van Dkesseliïuis geweest, die ze tot offerbergen heeft gemaakt. Zij zijnzegt mente klein en te hoog of te steil voor eene eenigszins beduidende bevolkingmaar heeft de be volking, zooals ik meen, uit ééne enkele hoeve bestaan, dan zal dat ruwebehoeftige gezin wel niet zooveel voor, hunne af-

Archief | 1902 | | pagina 253