130 schapenteelt in die lang vervlogen eeuwen de eenige veeteelt men moet dus voor de schapen hebben gezorgdmaar hoe wil ik niet trachten te gissen. Onze bergjes waren dus vluchtbergenen misschienin dien tijd zonder winterdijken, alleen in den zomer van nut. Wel licht hebben zij slechts gediend om er runderen op te laten grazenwanneer de weiden al te vochtig warenhetgeen oudtijds in Zeeland in vóór- en najaar al heel licht zal gebeurd zijn; misschien ook hebben zij nooit in ander opzicht dienst gedaan; en zijn zij slechts voorzichtigheidshalve gemaakt, na overstroomingen in de buurt. Men vergete toch nietdat booten en vlotten de gewone vervoermiddelen waren en dat de oudste boeren ook wel verstand van varen zullen gehad hebben. ^Natuurlijk moeten de bergen uitgebreide weilanden rondom zich hebben gehad en rondom deze weder schorlanden als voor land, anders zouden zij bij eiken springvloed met het zeewater zijn in aanraking gekomenal was het dan ook maar voor een paar etmalen. Alleen zóó kan men zich het bestaan van enkele hof steden dunkt mijvoorstellenvoordat er dijken waren. Toch blijft de toestand wel wat onbegrijpelijk voor ons. Vruch ten graankoolzaad enz. zal men niet hebben kunnen bebou wen; de oudste zullen dus een Stabulum voor veeteelt geweest zijn; vruchtbare weiden, zelden met zeewater in aanraking ko mende, kunnen wel dienstig zijn voor schapen, runderen en paardendoch duister blijft mij de zaak. Aan te nemendat men, onder beschutting der bergen, onze winterorkanen met alleswegnemende stormvloeden heeft durven afwachtenis bijna ondenkbaar. Doch van den anderen kant moet men niet ver geten, dat in ouden tijd, toen er geene hooge dijken waren, de wateren zich over eene veel grootere uitgestrektheid konden verspreiden en dus minder gevaarlijk waren, dan nu, wanneer een dijk doorbreekt en tevens dat al had men geen waar begrip van oeververdedigingen en dijkagesmen toch nooit zóó dom zal geweest zijn om geen beschuttingen te maken al waren die dan ook zwak.

Archief | 1902 | | pagina 256