100 of moederkerken in Walcheren t. w. Subburgh, Westmonster, Oostkapelle en Westkapelle Reeds dadelijk verdient de gezegde splitsing van Walcheren in 4 kerspelen onze bijzondere opmerking/'' Yan eene splitsing van Walcheren in vier (hoofd) kerspelen is hier echter geen sprake. Beide oorkonden be helzen alleen eene lijst der kerkelijke bezittingen van de abdij, waarin deze door de bisschoppen Otto en J an wordt bevestigd die bezittingen worden, voor zooverre Walcheren betreft, tot vier moederkerken teruggebrachtmaar nergens wordt gezegd, dat die vier moederkerken de eenige op Walcheren waren. 2) Br kunnen er meer geweest zijn; zoo zij echter niet tot de beneficiën der abdij behoorden, was er geene reden ze in de beide bisschoppelijke brieven te vermelden. Willen wij hier omtrent zekerheid hebben, dan hebben wij eene lijst der oude parochies van Walcheren te raadplegen. Zulk eene lijst is te vinden in het werk van Yan Heussen en Yan Rijn: Oudheden en gestichten van Zeelandbladz. 5. Deze lijst bevat de namen van alle parochies van het decanaat van Walcheren, dat zich ook over Noord-Beveland uitstrekte. De lijst, welks ori gineel in het archief van het Utreclitsche Domkapittel berust of berust heeft, is oorspronkelijk opgesteld voor 1324, want in dat jaar werd de kapel in den Nieuwen polder tot eene parochiekerk verheven (zie den Inventaris van Yan Yisvliet nr. 275). Deze parochie nu komt op onze lijst wel voor, maar zij is geheel achteraan geplaatst na de kerken van Noord- Beveland en Wolfaardsdijk, die haar van de andere parochies van Walcheren scheiden. De lijst is dus opgesteld voor de stichting der parochie, wier naam later buiten de geographische orde, die overigens in acht genomen is, aan de lijst is toe gevoegd. Daarentegen staat de Kloosterkerk te Middelburg Door dit aan te nemen heeft Van Visvliet zich laten verleiden tot de door niets gestaafde bewering, dat de vier wateringen van Walcheren oorspronkelijk elk eene parochie vormden en hare eigene kerk hadden. Deze veronderstelling is volkomen uit de lucht gegrepen

Archief | 1902 | | pagina 372