105 Oudheden en gestichten niet kunnen hebben gestaan, en dat KommerskerkeDomburg-Buiten en. misschien liet oorspron kelijke van den verbasterden vorm Cortkene onder anderen naam onder deze 16 niet in de bisschoppelijke privilegiebrieven vermelde kerken schuilen, het verschil is toch te groot, dan dat men met den heer Van Visvliet aannemen mag, dat de opgave der beide oorkonden volledig is. Integendeel het is bekend, dat ook het kapittel van St. Pieter te Utrecht het patronaatrecht over verscheidene kerken in Walcheren bezat, die in de privilegiebrieven der abdij te Middelburg, welke al leen de bezittingen dier stichting opnoemt, natuurlijk niet genoemd zijn. Heeds omstreeks 1196 wordt dat kapittel vermeld als patroon van de kerk van Brigdamme en eene niet nader aangeduide dochterkerk (Van den Beiigh I nr. 175). In eene oorkonde van 1216 Eebruari 5 (Van den Bergh I nr. 250) worden als kerken van het kapittel van St. Pieter in Wal cheren genoemd Gapinge, Noordmonster cn Zandijk. In 1810 (Van Mieris II bladz. 111) droeg het kapittel liet patronaatrecht over die kerken aan graaf Willem III opin het volgende jaar (aid. bladz. 118) verhief de graaf, nu patroon van den Noordmonster te Middelburg geworden, l) die kerk tot eene kapittelkerk, en bij diezelfde gelegenheid gaf hij het patro naatrecht van Brigdamme, KleverskerkeSchellach!Zandijk en Gapinge aan het nieuw opgerichte kapittel. Weinige jaren later, in 1328 (aid. bladz. 306), droeg het kapittel het patroonaatrecht dezer kerken, nog vermeerderd met die van Popkensburg en Buttinge weder aan den graaf op. Deze pa rochies zijn niet na 1311 gesticht, want de parochie Buttinge komt reeds in 1249 voor (De Geer, Archieven van de Dmtsche In 1284 had de graaf zich het patronaatrecht van Noordmonster reeds aangematigd en het gegeven aan het Duitsche huis te Zandvoort (De Geeu nr. 548)maar het Utrechtsche kapittel had zich in zijne rechten weten te handhaven (aldaar nr. 554).

Archief | 1902 | | pagina 377