106 orde nr. 541) en het ambacht Popkensburg in 1292. (aid. nr. 551). Vermoedelijk heeffc het patronaatrecht van al deze ker ken oorspronkelijk aan het kapittel van St. Pieter te Utrecht behoord. Dat de Noordmonster hare gemeenschappelijke moe derkerk is, valt niet te betwijfelen, niet alleen, omdat de Noordmonster, evenals de ütrechtsche kerk, die het patronaat- en het tiendrecht bezat, aan St. Pieter gewijd was, maar ook omdat naast de moederkerk van Westmonster, die van Noord monster gevorderd wordt. Zoo vinden wij dus eene vijfde serie van kerken op Walcheren Noordmonster met hare dochter kerken BrigdammeKleverskerkeSchellachtZandijk Ga- pinge, Buttinge en Popkensburg. Er blijven nu nog de volgende kerken overSt.-Nicolaas- kerk en Begijnenkerk te Middelburg, Nieuwerve, Nieuw- Vlissingen, Krommenhoek, Zoutelande, Aagtekerke en Vere. De St.-Nicolaas- of Kloosterkerk werd in 1270 eene parochie kerk (Van Visvliet, Inventaris nr. 79). Gelijk nl. uit de oorkonden van 1247 en 1271 blijkt, bezat de abdij niet het onverdeelde patronaatrecht van Westmonster. Daarom werd een derde gedeelte van de oude parochie afgescheiden en tot eene afzonderlijke parochie, wier kerk de Kloosterkerk werd, vereenigd, waarvan het patronaatrecht uitsluitend aan de Mid- delburgsche abdij kwam, terwijl dat van Westmonster voortaan alleen aan de abdij van St. Paulus te Utrecht bleef (zie Van den Bergh II nrs. 143 en 149). De cure der Begijnen te Middelburg was ongeveer te zelfder tijd (in 1266 1)Van den Berge II nr. 144) uit de parochie van Noordmonster geëxi- meerd en aan den Middelburgschen abt opgedragen. Nieuw- Vlissingen, in 1328 tot eene parochie verheven, was eene Noch de Kloosterkerk noch de Begijnenkerk worden in het charter van 1271 genoemd, de Westmonster daarentegen wel 5 de definitieve con stitueering der beide parochies zal dus na 1271 hebben plaats gehad.

Archief | 1902 | | pagina 378