107 dochterkerk van Oud-Vlissingen l)Tere werd in 1348 van de parochie van Zandijk afgescheiden. Omtrent Zoutelande en Krommenhoek ontbraken gegevensliet eerste ambacht komt op de oudste steenrollen vereenigd met Werendike voor, ter wijl Krommenhoek nog in de akte van 1574, waarbij de juris dictie van het platteland tussclien de steden verdeeld wordt met Biggekerke gecombineerd wordt; vermoedelijk zijn dus de kerken te Werendijke en te Biggekerke de moeders van die te Zoutelande en te Krommenhoek. Aagtekerke eindelijk is naar het algemeen gevoelen ik hoop er nog nader op terug te komen 2) hetzelfde als Domburg-Buiten. Zoo blijft alleen JNTieuwwerve over, dat ik om die reden waag te identi- ficeeren met het van elders onbekende Kommerskerkedat ge noemd wordt tussclien Ylissingen, Oost-Souburg en Kitthem, dus juist in de buurt, waar Nieuwwerve gelegen heeft. Bij deze 88 parochies zijn er nu later nog twee gekomen: Nieuwe Polder of Yrouwenpolderwelke parochie, gelijk ik reeds heb opgemerkt, in 1324 werd gesticht op liet grondge bied van Serooskerke, en Nieuwerkerke. Deze laatste parochie is vermoedelijk gesticht kort na den ondergang van het nabij gelegene Oud-Arnemuiden (Kesteloo, Arnemniden bladz. 4). De parochie van Nieuwerkerke was dan eene dochter van die van Kleverskerkealthans in het bovenaangehaalde stuk van 1323 (Van Mieris II bladz. 306) wordt gesproken van //Cleer- waerskereke metten Oosthouck"de Oosthoek is de naam van de streek, waarin de kerk van Nieuwerkerke gebouwd werd. De zetel der parochie van Nieuwerkerke werd in 1545 naar Nieuw-Arnemuideu overgebracht (Kesteloo - trnemüiden bladz. 51). 0 Dat zal aanleiding hebben gegeven tot de zeker onjuiste voorstelling van den Tegemooordigen Slaatdat de kerk te Nieuw-Vlissingen gebouwd werd uit materiaal van die te Oud-Vlissingen. s) Gelijk blijken zal, identificeer ik Domburg infra castellum met Aag tekerke en meen ikdat de parochiekerk van Domburg extra castellum later naar de stad Domburg werd overgebracht.

Archief | 1902 | | pagina 379