108 Het resultaat van het ingestelde onderzoek is dus dit: Er bestonden op Walcheren oorspronkelijk vijf parochiesWest monster en Noordmonster, Oostkapelle en Westkapelle en Sou burg x) sinds de stichting van Oost-Souburg West-Souburg geheeten. Uit deze vijf parochies zijn de vijf en dertig andere rechtstreeks of middellijk ontstaan. II. OOST-DOMBURG EN WEST-DOMBURG. Het grondgebied, dat thans de beide gemeenten Domburg en Aagtekerke bevat, bestond van ouds uit twee parochies, wier grensscheiding niet gemakkelijk is vast te stellen. In de bovenaangehaalde bisschoppelijke brieven van 1247 en 1271 wordt onderscheiden tusschen Domburg extra castellum en Dom burg infra castellum. Het laatste was eene dochterkerk van Oostkapelle en zal dus daaraan gegrensd hebben, het eerstge noemde was eene dochterkerk van Westkapelle en zal dus meer in westelijke richting gezocht moeten worden. Waar het cas tellum, dat de grens tusschen beide parochies vormde, gestaan heeft, is onbekend. In andere oorkonden uit een iets later vallend tijdvak, die door Van Visvliet in zijn boven aange haald opstel worden vermeld Archief I, 4- stuk, bladz. 17) wordt onderscheiden tusschen de parochies West- en Oost- Domburg. Wij mogen aannemen, dat West-Domburg identiek is met Domburg extra castellum, de dochterkerk van Westka pelle, en Oost-Domburg met de dochterkerk van Oostkapelle Domburg infra castellum. In de steenrollen wordt van de smalstad Domburg gezwegen; het platteland van Domburg en In de beide oudste oorkondenwaarin Souburg vermeld wordt, beet het Sutburcb {Bullariuui Traiectense II bladz. 297) en Sulburg (Van den Bergh I nr. 178). Ongelukkig is de eerste alleen bekend uit eene copie, eerst na 1574 in de abdij van Averbode vervaardigd, en de laatste uit een af schrift in het circa 1555 geschrevene cartularium der Middelburgsche abdij. Ware werkelijk bewezen, dat Sutburg de oudste vorm van den naam was, dan zouden alle vijf de hoofdparochies van Walcheren naar een der wind streken genoemd zijn.

Archief | 1902 | | pagina 380