109 Aagtekerke wordt als één ambacht Domburg vermeld met deze bijvoeging//loopende een deel in de prockye van Sint-Aegte- kerke". Derhalve strekte de parochie van Aagtekerke zich niet over geheel het ambacht van Domburg uit. Na den Spaan- schen opstand vervalt het bovenomschreven grondgebied politisch in drie gedeelten: de smalstad Domburg, de coniiscatiën onder Domburg (die thans samen de gemeente Domburg vormen) en de heerlijkheid of het ambacht Aagtekerkekerkelijk stond Aagtekerke op zich zelf en ressorteerden de coniiscatiën onder de kerk der stad Domburg. Bij zijne poging om uit deze verschillende gegevens de oude parochiale indeeling af te leiden, is Van Visvliet tot het re sultaat gekomen//dat West-Domburg en Domburg-Buiten voor een en hetzelfde moet worden gehouden, en het eerst bij de stichting der bovengenoemde kapelle ten jare 132*5 den naam van Aagtekerke zal verkregen hebben, en evenzeer dat het tegenwoordige Domburg, dat ten oosten van Aagtekerke heeft gelegen, vroeger den naam van Oost-Domburg heeft ge dragen, hoedanig het voorkomt in een charter van 1315". Die conclusie schijnt mij toe aan bedenkingen onderhevig te zijnwaarvan wel de meest voor de hand liggende deze is dat het //tegenwoordige Domburg" nimmer ten oosten van Aagtekerke heeft gelegen en ook thans nog meer westelijk dan laatstgenoemde plaats ligt. Om tot een betrouwbaar resultaat te geraken, is het noodig de verschillende oorkonden, waarin van Oost- of West-Domburg melding wordt gemaakt, nader te onderzoeken. Ik heb daarom zoowel de stukken, waarop Van Visvliet zich beroept, als eenige andere, die mij in mijn be toog te pas zullen komen, hierachter doen afdrukken. Van Visvliet beroept zich in de eerste plaats op de oor konden, hierachter vermeld onder B, C en T). Uit het eerste stuk blijkt alleen, dat de bisschop van Utrecht in 1320 ver gunning gaf om de parochiekerk van Oost-Domburg naar eene meer geschikte plaats over te brengen. Blijkens het tweede stuk werd voor 1325 van die vergunning gebruik gemaakt.

Archief | 1902 | | pagina 381