110 In dat jaar toch was de oude parochiekerk van Oost-Domburg, die gezegd wordt in West-Domburg te hebben gestaan, afge broken; op het ledige kerkhof sticht nu heer Doedijn Hen- drikszoon uit Zoetelingkerke eene kapel. Opmerkelijk in dit stuk is vooral de zinsnede, waaruit blijkt, dat de afgebrokene parochiekerk van Oost-Domburg aan de H. Agatha was gewijd. Dit is dan ook de reden, dat het kerkhof, waar heer Doedijn zijne kapel stichtte, in het onder D afgedrukte stuk atrium sancte Agathe d. i. het kerkhof van St. Agatha wordt genoemd> Van Visvliet heeft hieruit nu afgeleid, dat, daar de kerk van St. Agatha in West-Domburg had gestaan, West-Domburg daaraan zijn naam van Aagtekerke heeft ontleend. Hij iden tificeert dus West-Domburg met Aagtekerke en Oost-Domburg met Domburg. Mijne conclusie is juist omgekeerd. Toen om streeks 1320 de parochiekerk van Oost-Domburg werd afge broken, werd zij elders opgebouwd. Nu is het zeker mogelijk dat die nieuwe kerk aan een anderen heilige is gewijd dan de oude. Toen de zetel der parochie van Nieuwerve naar Arne- rnuiden werd overgebracht, werd de nieuwe parochiekerk aan St. Maarten gewijd, hoewel de oude naar St. Jan was ge noemd (Kesteloo, Geschiedenis en 'plaatsbeschrijving van Arue- mniden bladz. 51). Het was daar echter een ander geval: de oude kerk werd niet afgebroken en de nieuwe kerk werd ge vestigd in eene bestaande en van ouds aan St. Maarten ge wijde kapel. Maar het is niet zeer waarschijnlijkdat men iu 1320, de oude parochiekerk van Oost-Domburg afbrekende en eene nieuwe opbouwende, de oude heilige ontrouw geworden is, te meer daar wij later eene aan St. Agatha gewijde kerk in dezelfde streek aantreffen, die zeer wel de omstreeks 1320 gebouwde kerk kan zijnterwijl de kapelgesticht ter plaatse waar vroeger de kerk van St. Agatha had gestaan, gelijk wij zien zullen, niet aan die heilige was toegewijd. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de toen gebouwde parochiekerk van Oost-Domburg de kerk van Aagtekerke is, en dat de parochie van Oost-Domburg overeenkomt met de parochie van Aagtekerke.

Archief | 1902 | | pagina 382