113 van West-Domburg stond dus in wat men later de confisca- tiën onder Domburg, of ook wel de ambachtsheerlijkheid Domburg-Buiten noemde. In het sub R afgedrukte stuk dd. 1363 komt de onder scheiding tusschen Oost- en West-Domburg voor het laatst voor; daarna (het eerst in een dd. 1379) vindt men alleen gesproken van Aagtekerke en Domburg. Er moet in dien tusschen- tijd eene verandering hebben plaats gegrepen. Inderdaad staat de Domburgsche parochiekerk nu niet meer in het ambacht (de latere confiscation)maar in de stad, en ook de St.-Anna- kapel, die nog in 1363 in Oost-Domburg stond, wordt in 1379 eenvoudig beschreven als te staan in Domburg. Zij is sedert dan ook geplaatst onder het toezicht van het stadsbe stuur, dat er het spelen door de kinderen verbood (Kesteloo, Domburg en zijne geschiedenis bladz. 75). En toen Willem Eewouts in 1546 als burger van Domburg aangenomen werd, werd aangeteekenddat hij zich gevestigd had '/int huys achter Synt-Annecapelle'" (h. a. w. t. a. pl.). Met de naamsver andering is dus eene wijziging in de grensregeling gekomen. Het gebied om de stad Domburg, dat nog in 1363 tot Oost- Domburg had behoord, werd 16 jaren later niet meer tot de parochie van St. Agatha gerekend, maar tot die van St. Jan baptist, welke haar zetel in de stad Domburg" had. Toen werd dus de parochie van Aagtekerke beperkt binnen, de gren zen, die zij thans heeft, voor dien tijd strekte zij haar gezag uit over het onmiddellijk ten zuiden en ten oosten van de stad Domburg gelegen gebied en misschien over een gedeelte der stad zelf. Ik stel mij de geheele ontwikkeling aldus voor. "Voor 1320 waren er in de streek, die men van ouds het ambacht Dom burg plag te noemen, twee parochiekerkendie van St. Jan, eene dochter van de St.-Willebrorduskerk te Westkapelle, l) De naam Aagtekerke komt het eerst in een manuaal der abdijgoe deren van 1350 voor.

Archief | 1902 | | pagina 385