114 stond in het westelijk gedeelte van het ambacht, die van St. Agatha, eene dochter der Oostkapelsche kerk, in het oostelijk gedeelte in de onmiddellijke nabijheid van het stadje Domburg, dat toen reeds bijna eene eeuw oud was. Vermoedelijk was het om het kasteel heen, dat de grens tusschen de beide parochies vormde, opgebouwd. In 1320 werd de kerk van de parochie van St. Agatha of Oost-Domburg verplaatst naar het tegenwoordige dorp Aagtekerke. De poorters van Domburg bleven toen zonder kerk en moesten zich vergenoegen met de St.-Annakapel, in 1325 gesticht op den grond, waar de parochiekerk van Oost-Domburg vóór 1320 had gestaan. Zoo was de toestand nog in 1363. Maar tusschen dat jaar en 1379 werd de kerk van St. Jan baptist of van West-Domburg verplaatst binnen de stad zelve. Tegelijkertijd werd het stadsgebied uitgebreid, zoodat ook de St.-Annakapel binnen de stad viel, en werd tevens de geheele stad met hare naaste omgeving, voor zooverre zij tot de paro chie van St. Agatha behoord had, daaraan onttrokken en tot de parochie van St. Jan gebracht. Daardoor verviel van zelve de gewoonte om de parochies van St. Jan en van St. Agatha West- en Oost-Domburg (d. w. z. het westelijk en oostelijk deel van het ambacht Domburg) te noemen, en kwam het ge bruik op om de parochie van St. Jan, wier zetel de stad Domburg was, de parochie van Domburg, die van St. Agatha Aagtekerke te noemen. Naschrifl. Het is bekenddat in de steenrollen Aagtekerke begrepen is onder het ambacht Domburg loopende een deel in de prochye van Sint-Aechtekerke". Eerst in de steenrol van 1667 wordt gespecificeerdwelk deel van het ambacht tot de parochie van Aagtekerke behoort. Daartoe worden dan alleen de 811 gemeten 87roeden ambachts gebracht, welker lot gevallen in Zelanclia illnsirata I bladz. 760 zijn uiteengezet. Het is intusschen bekend, dat Aagtekerke veel grooter was. De overlooper geeft 2401 gemeten 286 roeden, terwijl de

Archief | 1902 | | pagina 386