115 gemeente volgens het kadaster 836 H. A. M Omgekeerd is Domburg-Buiten volgens de steenrollen 2004 gemeten 203 roeden 9 voeten groot, en volgens den slechts 1607 gemeten 38 roeden; de tegenwoordige (met inbegrip der stad) is volgens het kadaster 697 A. groot. Dit doet vermoedendat in de steenrol van 1667 de onderscheiding niet juist gemaakt is, en dat een ge ambachts, dat toen onder Domburg-Buiten geplaatst is gebleven, eigenlijk tot Aagtekerke had moeten worden ge bracht. Vermoedelijk zijn die porties ambacht, die zich over de parochies Aagtekerke en Domburg beiden uitstrekten, in hun geheel tot Domburg-Buiten gerekend, en zijn alleen de porties ambachtdie in hun geheel of grootendeels onder de oude parochie Aagtekerke ressorteerden, tot liet ambacht Aag tekerke gebracht. Zeker is, dat bij de splitsing van Domburg in de steenrol van 1667 geene enkele ambachtsportie gesplitst is,-maar allen in hun geheel hetzij tot Domburg-Buiten hetzij tot Aagtekerke zijn gebracht. Hoe dat intussclien zij, neemt men aan, dat een gedeelte der ambachtspartijen, die in Zelan d/ia Illudrata (I bladz. 764<766) tot Domburg-Buiten zijn gerekend, eigenlijk tot Aagtekerke behoorde, dan kan men de gemeten ambachts in Oost-Domburg, die de abt in 1315 aankocht (zie A)in het tegenwoordige Aagtekerke plaatsen. Dan vervalt ook het bewijs, door mij uit de bederekeningen afgeleid, dat de oude kerk van West-Domburg in de Confis cation lag. Trouwens dat bewijs is eigenlijk overbodig, de naam West-Domburg wijst voldoende aan, dat men die kerk iu de westelijke helft van het ambacht Domburg heeft te zoeken. Ik dank de opgave van de kadastrale grootte der gemeenten aan den lieer Kesteloo. Archief VIII« dl., 3de st. 9

Archief | 1902 | | pagina 387