116 13 IJ L A G E N. -A». 1315 maart 27. Wi Willem, grave van Henegouwen, van Holland, van Zeeland ende here van Yriesland, maken cont allen Inden, dat wi vercoclit hebben ende gheghift onzen lieven vrienden den abte van Middelburgh ende sinen co(n)vente derdalfhonderd ghemete ambochts in Oestcapplen met alsulken vriën van am- bochte, alst Wille Domaes' sone hadde, ende honderd ghemete ende achte in Oest-Domburgh ende tvee ende tnegentieh ghe mete in Oestcapplen, ende alsulc vri te behoudene als die abt vornomt betoeghen mach met sinen brieven, die hi van ouds gliehad hevet, met allen rechte. Ende wi bekennen ons met dezen brieve, dat si ons den eersten penninc ende. den lesten wel vergouden hebben, ende wi beloven hem goed warand hierof te wezene. Ende so waneer dattre een niewe grave jof een niewe abt cornt, so sal ment versoeken an den grave met vive ende tvintich ponden Turnois van der heve. In orconden ende in ware hennessen van deser dinch so hebben wi dezen brief open bezeghelt met onzen zeghele. Ghegheven te Bey- marswale int jaer ons Heren duzend driehonderd ende vichtiene des Donr(e)sdaghes in de Pascheweke. Oorspr. Met het geschonden zegel van den graaf in groene was. B. 1320 juni 23. Eredericns, Dei gratia episcopus Traiectensisreligioso viro domino abbati de Middelburgh ordinis Premonstratensis salutem in Domino. Ecclesiam parrochialem de Oest-Dumborgh, ad ve- strum personatum pertinentem, ad locum ydoneum transferendi ob necessitatem cogentem et suadentem utilitatem tenore pre- sentium vobis plenam concedimus potestatem, sub hiis presen-

Archief | 1902 | | pagina 388