142 Zeeland staat opgeteekenddat op dezelfde plaatsop welke liet afgebroken gevangenkuis gestaan heeft, eertijds eene sterkte of burcht zoude zijn opgerigt geweest." Hij merkte wel, dat deze bewering geen bevestiging vond in de rekening, en om te tornen aan hetgeen in oude kronieken geschreven staat, was wel wat bedenkelijk. In welke kronieken dit staat, is evenwel een raadsel; zeker niet in de echt Zeeuwsche van Boxhorn en S mallegang e in welke men niet eens eene beschrijving van 's Gravensteen vindt. Alleen komt in laatstgenoemde eene afbeelding van het gebouw voor, denkelijk de eenige die in druk verschenen is, terwijl daarin wordt gezegd (blz. 411) dat de //huising" der graven //schijnt in voortvden gestaen te hebben omtrent den hoek van de markt, daer de Langen-delft en den Burgt bij een komeu, gelijk d' oude fondamenten, hier rontom dik wils ontdektons bewvsen". Eerst in de Tegeniooordige staat van Zeelanddl. 1, blz. 181, vindt men de veronderstelling, dat 's Gravensteen zich bevond //ter plaatse, daar voorheen de oude sterkte of Burgt gestaan heeft". Tot zekerheid meenden sommigen het gebrachttoen }s Gra- vezande in zijn Vredegroet bij de inwijing van het nieiwge- boiow.de armziekenlmis (1784) op blz. 42 had aaugeteekend, dat in het ^Register ten Bade, onder dagteekening van 17 Januari 1567 (1568) staat vermeld, dat er twee leden van het stads bestuur tot vaders der gevangenen op "s Granen easiest binnen deze stad werden gecommitteerd. Bij eigen onderzoek is mij gebleken, dat het werkelijk alzoo in de notulen van het stads bestuur is uitgedruktmaar de wellicht eenige keerdat ;s Gravensteen als 's Graven kasteel wordt vermeld, bewijst, mijns insziens, juist liet tegendeel van hetgeen men daarmede heeft getracht te bewijzen, n.l. dat het werkelijk dien naam gedragen heeft, of algemeen zoo genoemd werd. Bovendien nam men het zoo nauw niet in de 15e en 16e eeuw met het schrijven van namen, en wel opmerkelijk als er van }s Graven steen sprake is. Zoo wordt in de stadsrekening van 1489 //backsteen" gevonden, waar bedoeld wordt backten, d. i. achter

Archief | 1902 | | pagina 414