81 gemaakt. Verschillende chirurgijns kregen belooning voor be handeling van personen, die bij het werk gekwetst waren ge worden. Blz. 58 (4). J. Ehrlich beweert op blz. 25 zijner Proeve mier geschiedenis van het brandwezen te Middelburg ten on rechte, dat in de stadsrekening van 1670 de aankoop wordt verantwoord van ééne groote brandspuit voor 90. Hij schrijft daar ook, dat in genoemde rekening zou voorkomen //Betaald over de levering van pypegaten" (of goten, want, zegt hijhet schrift is bijna onleesbaar) //en het maken van nieuwe wielen aan de brandbakken 14 3 4". Ook dit is onjuist, want niet in de rekening van 1670 maar in die van 1618 komt de betrekkelijke post voor, waar men leest: «Aen Job Gilliss., wagemaker, over leveringhe van pype- ende 't maken van nieuwe wielen aen de brantbacken ende anderssins £14:3: 4". Het voor Erlich onleesbare woord pypegaelen beteekent kleine kruiwagens schuier wagentjes, en heeft dus niets met de brandweer te maken. He post was door mij, bij het doorlezen der rekening, over het gezien en komt dus niet voor in de aanteekeningen uit de rekeningen van 16001625. Om de daarin vermelde brandbakken, bakken op wielen, waarin water werd aange en die ik nergens elders in de rekeningen genoemd teeken ik dit hier aan. Over de straatverlichting zie men Mr. S. de Wind Vroe- iere bestrating en straatverlichting hier te landeen meer be- K'üdelijlc te Middelburgin het jaarboekje Zeeland voor 1854 220, die zijne gegevens ontleend heeft aan de aanteeke ningen van Jan du Pon, die, volgens de W.de posten olijkbaar met zorg uit de stadsrekeningen getrokken had. He post, die hij opgeeft, en die zou moeten voorkomen de stadsrekening van 1635, heb ik evenwel, ook bij her- aaald onderzoek, niet kunnen ontdekken. Men heeft echter sp de nauwkeurigheid van Hu Pon meer vertrouwd dan deze Archief VIIIe dl., 4dc st. 6

Archief | 1902 | | pagina 501